FOTO: Leon Štukelj se je vrnil v Kandijo





Sinoči, na spominski dan Mestne občine Novo mesto, posvečen dnevu, ko so Novomeščani položili temeljni kamen za prvi narodni dom na Slovenskem, so ob Kandijskem križišču postavili skulpturo olimpionika Leona Štuklja, v Kandiji rojenega Novomeščana.
Leon Štukelj je nedvomno eden najpomembnejših ljudi v zgodovini Novega mesta. Že kot deček je občudoval predstave novomeških sokolov, ki se jim je kmalu pridružil, pokazal veliko nadarjenost in postal eden najboljših telovadcev prve polovice dvajsetega stoletja, nastopil na sedmih velikih tekmovanjih in osvojil dvajset medalj, med drugim tudi dve zlati na olimpijskih igrah.
Pravniški poklic ga je leta 1927 popeljal v Maribor, kjer si je ustvaril družino in živel vse do svoje smrti v sto prvem letu starosti. Tako je s svojim bivanjem v teh dveh mestih in sinoči s prireditvijo ob postavitvi spomenika na nek poseben način tudi on povezal Evropsko prestolnico kulture Maribor in partnersko Novo mesto.
Skulpturo Leona Štuklja je kot svoje diplomsko delo na moskovskem umetnostnem inštitutu izdelala 24-letna ruska kiparka Stanislava Kalinina, ki je svoje delo podarila Novemu mestu. Lik Leona Štuklja je spoznala prek svojih staršev, ki so veliki prijatelji Slovenije, oče pa tesno sodeluje z novomeško tovarno zdravil Krka.
Slovesnost ob odkritju skulpture so popestrili učenka in učitelji novomeške glasbene šole in telovadci Gimnastičnega društva Novo mesto z reprezentantom Luko Bojancem na čelu, ki sta se jim pridružila tudi pravnuka Leona Štuklja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se