Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Čebelarji na Lanšprežu


Foto in tekst: J. A.
3. 5. 2014, 16.20
Posodobljeno
05. 05. 2014 · 10:47
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

lansprez001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
lansprez001
lansprez020.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
lansprez013.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Na Lašprežu, kjer je konec 18. stoletja napreden duhovnik, veleposestnik in učitelj Peter Pavel Glavar ustanovil čebelarsko in vrtnarsko šolo, so se danes tradicionalno srečali slovenski čebelarji. Najprej je bila v Glavarjevi kapeli maša, ki jo je daroval prelat Jožef Lap, sledila je predstavitev knjige Poučevanje čebelarstva na Kranjskem s podnaslovom Od Petra Pavla Glavarja (1768) in Antona Janše (1770) do Emila Rothschütza (1874).

Kot je povedal predsednik Regijske čebelarske zveze Petra Pavla Glavarja Anton Koželj, je to že četrta knjiga v zadnjih petih letih, ki jo je založila njihova zveza.

"Gre za raziskovalno delo profesorja Andreja Šaleharja, iz katerega je razvidno, da smo imeli na Lanšprežu eno najstarejših čebelarskih šol na Kranjskem, ta je imela tedaj vodilno vlogo v tem delu Evrope," je dejal Koželj in izpostavil, da letos mineva 230 let od smrti Petra Pavla Glavarja.

Po besedah Koželja so slovenski čebelarji še vedno ugledni v svetovnem merilu. "Ne izstopamo po poklicnih čebelarjih in pridelavi, na področju ljubiteljstva smo pa marsikateremu narodu za vzor."

Na predstavitvi knjige je uvodoma  poznavalec Glavarjevega dela in življenja Jože Pavlič iz Družine nekaj besed namenil piscu prve slovenske strokovne knjige (te niso izdali), "lanšprežkemu gospodu", kakor so pravili Petru Pavlu Glavarju. Poudaril je, da so v povojnih časih večkrat namerno pozabili omeniti, da je bil Glavar v prvi vrsti duhovnik, saj je bil teološko izobražen in je svoj poklic predano živel, vsekakor pa je bil tudi vzgojitelj, dobrotnik, ki je gojil veliko spoštovanja do slovenskega kmeta.

Avtor knjige Andrej Šalehar se je sprehodil od časov Glavarjeve čebelarske šole, ko je veljalo pravilo, da mora pouk potekati v deželanskem (slovenskem jeziku), do Antona Janše, ki je postal prvi učitelj čebelarstva na Dunajski čebelarski šoli, in barona Emila Rothschütza, pobudnika ustanovitve Kranjskega društva za umno čebelarstvo, ki je leta 1873 predlagal ustanovitev čebelarske šole na gradu Podsmreka pri Višnji Gori, a se to, žal, ni zgodilo

Uradnemu delu druženja je sledilo družabno srečanje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.