Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Mediacija
Čas branja 1 min.

Kakšen bo izplen odškodninske tožbe zaradi potopa Adrie Airways


G.G./STA
17. 4. 2025, 05.33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na okrožnem sodišču v Kranju poteka obravnava odškodninske tožbe, v kateri Adria Airways v stečaju od nekdanjih vodilnih menedžerjev podjetja Arna Schusterja in Holgerja Kowarscha terja plačilo 78 milijonov evrov.

adria airways
Bobo

Na zadnji obravnavi lani oktobra ni bilo ne vlagatelja tožbe, stečajnega upravitelja Adrie Janeza Pustatičnika, niti toženih Arneja Schusterja in Holgerja Kowarscha, ki sta vodila podjetje pred njegovim propadom, ko je bil lastnik nemški sklad K4 Invest. TV Slovenija je poročala, da so bili navzoči le odvetniki, ki so se dogovorili za mediacijo. Bodo podrobnosti dorekli danes?

Že aprila lani je odvetnik Blaž Štrumpfl, ki zastopa tožečo stranko, povedal, da stečajni upravitelj meni, da vodstvo podjetja ni izvedlo opravil, ki bi jih v skladu z insolvenčno zakonodajo moralo. Tako je povzročilo škodo upnikom.

Država je slovenskega nacionalnega letalskega prevoznika leta 2016 prodala malo znanemu nemškemu finančnemu skladu 4K Invest. Nemci so obljubljali preporod Adrie, v praksi pa poskrbeli za njen hitrejši propad. Oktobra 2019 je 4K Invest pristal v tečaju, za sabo pa pustil več deset milijonov evrov neporavnanih dolgov. Schuster in Kowarsch sta izginila. Poznejši forenzični pregled poslovanja je potrdil, da so nekdanji lastniki in direktorji kršili stečajno zakonodajo, finančne težave Adrie Airways pa reševali s spornimi računovodskimi triki.

Necenzurirano prenos
Adria Airways
Arno Schuster, nekdanji prvi mož Adrie Airways

Stečajni upravitelj je priznal za 88 milijonov terjatev, unovčena stečajna masa pa znaša okoli 10 milijonov evrov. Iz stečajne mase je bilo upnikom doslej izplačanih 5,5 milijona evrov, 1,4 milijona evrov sredstev je še na računu, preostanek v višini treh milijonov evrov je šel za stroške stečajnega postopka, je razvidno iz rednega poročila stečajnega upravitelja s konca letošnjega januarja.


Tožena stran očitke stečajnega upravitelja zavrača in trdi, da ni bilo nobenih prepovedanih ali opuščenih dejanj.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.