Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

20. letnica samostojne Slovenije


dolenjski-list
Jani Strnad, vodja projekta na OŠ Veliki Gaber
2. 6. 2011, 09.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dscn1331_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
DSCN1331
dscn1349_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
dscn1332_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

V letošnjem letu mineva dvajset let od slavnostne razglasitve samostojne in neodvisne države Republike Slovenije. Pri pouku zgodovine v osnovni šoli je problematika osamosvojitve ena tistih vsebin, ki se obravnava površno in na kratko, saj je umeščena v sam konec osnovnošolskega izobraževanja. Zato učenci mnogo premalo slišijo o rojstvu samostojne slovenske države. Na OŠ Veliki Gaber smo se zato odločili, da ob 20. obletnici osamosvojitve Slovenije na to temo izvedemo projekt.

Učenci od šestega do devetega razreda so v okviru medpredmetnega sodelovanja pripravili plakate, risbe in izdelke, ki nas popeljejo v čas nastajanja naše države. Pod vodstvom učiteljev mentorjev so z vidika posameznega učnega predmeta predelali vsebino na temo osamosvojitve in pripravili končni izdelek.

Pri urah zgodovine in geografije so tako pripravili časovni trak dogodkov v letih 1988-1992, preučili vojne akcije v času desetdnevne vojne ter primerjali vojaško moč JLA in slovenskih oboroženih sil. Pri slovenščini so se v čas slovenske osamosvojitve podali preko spominov svojih staršev, dedkov in babic. Številčno stanje vojakov v JLA, TO in slovenski milici so pri matematiki prikazali v obliki grafov. Pri urah angleščine in nemščine so slovensko osamosvojitev skušali prikazati v tujem jeziku. Gibanju življenjskega standarda Slovencev v drugi polovici 20. stoletja so se posvetili pri urah gospodinjstva; pripravili so tudi zbirko starega denarja in dokumentov ter izdelali lectova srca. Motive iz desetdnevne vojne za osamosvojitev Slovenije so na zanimiv način upodobili pri urah likovne vzgoje. V strogi tajnosti pa je potekala izdelava makete tanka iz kartona.

V četrtek, 19. maja, so učenci v krajšem kulturnem programu v obliki t.i. »govorečih plakatov«, predstavili svoje izdelke. V ta namen je bila postavljena tudi razstava eksponatov iz časa slovenskega osamosvajanja (uniforme, ostanki granat, min, jugoslovanski in slovenski denar…), ki so si jo poleg učencev lahko ogledali tudi njihovi starši in ostali obiskovalci šole.

Menim, da smo na ta način primerno obeležili rojstvo naše domovine, predvsem pa na zanimiv in nevsiljiv način dosegli, da naši učenci bolje spoznajo proces osamosvajanje Slovenije in poglobijo svoje znanje slovenske zgodovine.

Mi, starejši, se namreč življenja v Jugoslaviji in obdobja osamosvajanja Slovenije še dobro spominjamo, za naše otroke pa je to le del zgodovine saj so bili rojeni po letu 1991.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.