Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zupan: Podružnične šole so nadstandard, ki ga moramo ohraniti


M. M.
25. 11. 2011, 09.45
Posodobljeno
05. 12. 2011 · 12:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

mali_slatnik_sola.jpg
M. M., arhiv Lokalno.si
Tudi DeSUS je za ohranitev in obnovo podružnične šole na Malem Slatniku. (Foto: M. M., arhiv Lokalno.si)

##IMAGE-3441017##

Na pismo krajanov Malega Slatnika se je odzval tudi Adolf Zupan, kandidat DeSUS-a na predčasnih volitvah. V odzivu je med drugim zapisal, da je v Sloveniji 38 podružničnih šol in da jim upravičenost do delovanja daje šolska zakonodaja. »So res specifika slovenskega izobraževalnega sistema, ki dviguje standard našim otrokom. Za tak standard smo se zavestno odločili. Enako kot organizirano šolsko prehrano, šolske prevoze, spremljevalce otrokom s težavami, diferenciacijo pouka, obšolske dejavnosti, šole v, visok standard šolskih prostorov, telovadnic, didaktičnih sredstev in drugo. Če se bo naša država v imenu varčevalnih ukrepov hotela odreči tem standardom, ki smo jih s trudom vpeljali skozi desetletja in za katere se v mnogih evropskih državah prizadevajo še sedaj, potem podružnične šole prav gotovo ne bodo na prvem mestu. Kot morebitni poslanec DeSUS-a vam obljubim, da tega ne bom podprl. In za mojo odločitev bom poskusil pridobiti poslanske kolege,« meni Zupan in dodaja štiri argumente za ohranitev podružničnih šol (učno vzgojni proces se izvaja v otroku prijaznem, znanem in varnem okolju, kar je še posebno pomembno za predšolske otroke in učence prve triade; starši otrok in tudi krajani lahko neposredno sodelujejo v učno vzgojnem procesu; podružnična šola ni samo šola, pač pa tudi središče kraja, kjer se izvajajo kulturne in športne dejavnosti; krajani naj bi tudi z lastnim delom in prispevki uredili bližnja igrišča na Malem Slatniku).

»Tako občinski svetniki DeSUS-a, niti kot kandidat, ne bomo nikoli podprli ukinitve šole Mali Slatnik tudi iz praktičnega razloga. Narejeni so že načrti, v kraju je dovolj otrok. Če bi to storili, bi naredili veliko škodo, stavba pa bi propadala, kot je to žalostna praksa v Karteljevem in Gabrju,« še pravi Adolf Zupan.

Kot smo poročali, so se na omenjeno pismo krajevne skupnosti Mali Slatnik doslej odzvali Gregor Macedoni (Državljanska lista Gregorja Viranta), Franjo Horvat (Demokratična stranka dela – DSD), Jožefa Šepetavc (Socialni demokrati - SD), ministrstvo za šolstvo, Renata Čampelj Jurečič (LDS) in novomeškem odboru SDS.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.