Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

V NSi še ni enotnega stališča, ali vstopiti v vlado


STA
25. 7. 2014, 11.25
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

NSi je sprejela modro odločitev, da ni a priori zavrnila povabila na pogovor s SMC o sodelovanju v vladi, ocenjuje evropski poslanec Lojze Peterle. Kot pravi, računa na odgovorno ravnanje stranke, a potrebujejo še razpravo o tem. V stranki namreč ne vidi enotne volje niti za vstop v vlado niti za delovanje v opoziciji, saj tudi ni elementov za to.

petrle bogovič novak.jpg
Reuters, STA
Ljudmila Novak, Franc Bogovič in prekaljeni Lojze Peterle so združili moči.
To še niso pogajanja, zgodil se je šele prvi pogovor, je na današnji novinarski konferenci o četrtkovem srečanju med NSi in zmagovalko zadnjih volitev SMC dejal Peterle. Spomnil je, da je NSi že povedala, da je njeno glavno merilo izvajanje programa. "Slišali smo že tudi komentar na to temo neke druge stranke. A jaz mislim, da mora stranka opraviti ne le natančen pogovor z verjetnim mandatarjem, ampak tudi znotraj sebe, kako lahko svoj rezultat in svoj pogled na prihodnost Slovenije najbolje uveljavi," je še dodal.
Ljudmila Novak, Lojze Peterle
Mediaspeed
Oster boj poteka med SDS in NSi.
Peterle poudarja, da podrobnosti četrtkovih pogovorov s predsednikom SMC Mirom Cerarjem ne pozna, saj ni član pogajalske skupine in se o tem še z nikomer iz stranke ni pogovarjal. A kot pravi, njega ne zanimajo stolčki, ampak koncept. "Jaz se ne bi izražal tako, kot stranke počnejo, katero ministrstvo mora pripadati enemu ali drugemu. Menim, da je treba predstaviti svoj pogled, kaj je treba narediti, ne pa spraševati stranke, kaj bi one rade," dodaja Peterle. "Mene zanima, kaj želi mandatar s svojo ekipo narediti," je Peterle odgovoril na vprašanje, ali drži, da je tudi sam kandidat za zunanjega ministra. Glede špekulacij, da si želi funkcijo evropskega komisarja, je pojasnil, da se o tem ne pogovarja. Je pa že večkrat povedal, da sicer ima reference za tako mesto, a ne vidi politične volje v tej smeri. "Ne vidim političnih osnov, da bi kandidata za komisarja iskali v zmagoviti opciji na evropskih volitvah. A vztrajam, da če velja merilo zakonitosti na evropskih volitvah za prvega človeka evropske komisije, zakaj ne bi veljal tudi za komisarje. Ali vsaj, da bi se Junckerju ponudilo tudi osebo s te strani," dodaja Peterle.
sds nsi
Arhiv Svet24
Volilna udeležba v EU je bila 43,09-odstotna, za las višja kot leta 2009.
Po njegovi oceni bi bilo dobro, da bi Junckerju ponudili več kandidatov in da se upošteva tudi merilo uspeha na evropskih volitvah. Poudaril je, da "ne navija za osebo, ampak za kriterij, za političen občutek". Imenovanje kandidata za komisarja po po njegovem prepričanju ni ekskluzivna pravica vlade, ampak bi pri tem moral sodelovati tudi parlament. Poudarja, da je za vsako državo pomembno, koga pošlje na komisarski položaj - ali pošlje izkušenega človeka, človeka, ki se je dokazal, ali uradnika oz. nekoga, ki nima veselja do Evrope. "Pri imenih, ki zdaj krožijo, so tudi taka, ki o Evropi ne govorijo ravno z navdušenjem. Pa tudi kak jezik je dobro znati," pravi Peterle. Ob tem dodaja, da "nekateri že testirajo svoje bodoče projekte za področja, za katera predvidevajo, da jih bodo na koncu zasedli". A Peterle ob tem poudarja, da ne bi bilo dobro, da Slovenija živi z neko predstavo o veliki pomembnosti v finalu in da ni podlage, da bi zavlačevali s predlaganjem kandidata za komisarja.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.