V državo doslej prispelo 2500 migrantov

##IMAGE-3637999##
Slovenija se je znašla pod izjemnim migracijskim pritiskom, a je situacija trenutno pod nadzorom," je danes na novinarski konferenci povedala notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar. Po njenih besedah je v Slovenijo doslej iz Hrvaške vstopilo 2500 migrantov, od tega jih je sedem zaprosilo za mednarodno zaščito.
"Trenutno je situacija pod nadzorom. Migrante nameščamo v za to namenjene kapacitete. Slovenija trenutno postopa v skladu z nacionalno in evropsko zakonodajo, kar bo počela, dokler bo to možno glede na obseg migrantskega vala," je zagotovila ministrica.
Pri tem je poudarila, da Slovenijo evropska javnost trenutno dojema kot kredibilno in odgovorno članico EU zaradi njenega postopanja v zvezi z migrantskim valom. Pozdravila je tudi dejstvo, da je Evropska komisija prepoznala začasno uvajanje nadzora na meji z Madžarsko kot nujen ukrep.
"Slovenija je pokazala, da kot prva država članica EU na zunanji južni meji dosledno spoštuje pravila po maksimalnih močeh," je povedala ministrica in se zahvalila policiji za odgovorno in naporno delo.
Glede iskanja skupne rešitve za migrantsko problematiko na ravni EU je poudarila, da je Slovenija pripravljena sodelovati pri programu Evropske komisije o prerazporeditvi dodatnih 120.000 beguncev iz najbolj obremenjenih držav članic. A ob tem je poudarila, da bo Slovenija uveljavila določene zadržke.
Po njenih besedah je treba določiti, kdo so sploh upravičenci tega programa, upoštevati pa je treba tudi trenutno situacijo v Sloveniji, ko številni migranti nezakonito prečkajo mejo, ne zaprosijo za azil, a jih ni mogoče vrniti in jih je treba nastaniti.
"Ne zagovarjamo stališča, da če Slovenija ne bi mogla sodelovati pri prerazporeditvi, da bi namesto tega plačala 0,002 odstotka BDP," je povedala ministrica in zatrdila, da bodo interese Slovenije na ravni EU maksimalno uveljavljali.
Ministrica je ob tem razkrila, da je Slovenija doslej iz Hrvaške sprejela že okoli 2500 migrantov, ki so bili že praktično vsi identificirani in registrirani, le sedem pa jih je zaprosilo za mednarodno zaščito.
Cerar z Merklovo za skupni odziv EU na begunsko krizo
Premier Miro Cerar je danes po telefonu nemški kanclerki Angeli Merkel sporočil, da Slovenija spričo navala beguncev oz. migrantov razmere na terenu obvladuje, a hkrati pričakuje hiter in učinkovit skupen evropski odziv, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Cerar je Merklovi izrazil pričakovanje, da bo hiter in učinkovit skupen evropski odziv "v bistvenih usmeritvah" dogovorjen v torek na izrednem srečanju notranjih ministrov oz. izrednem zasedanju Evropskega sveta v sredo.
Kot so še sporočili iz Cerarjevega kabineta, je Merklova poudarila, "da Nemčija zelo ceni profesionalno držo Slovenije, ki v veliki meri prispeva, da je reševanje problematike beguncev v Evropi lažje". Izrazila je tudi pripravljenost nemške vlade, da v razpoložljivih okvirih pristopi na pomoč, če bi Slovenija to potrebovala.
Slovenski premier se je še zavzel, da je ob pomoči prebežnikom treba pomagati tudi članicam EU, ki so trenutno najbolj izpostavljene. Zavzel pa se je tudi za vzpostavitev sprejemnih centrov na zunanjih mejah EU ter v strateško pomembnih tretjih državah.
Predsednik vlade je v pogovoru z nemško kanclerko še posebej pohvalil veliko požrtvovalnost in profesionalnost slovenske policije ter zelo dober odziv drugih vladnih služb, lokalnih skupnosti, humanitarnih in drugih nevladnih organizacij ter prostovoljcev na terenu pri pomoči beguncem, so še sporočili iz premierjevega kabineta. "Tovrstni napori dokazujejo, da imamo Slovenci močan občutek za humanitarnost in solidarnost," je dejal premier.
Po četrtkovem srečanju z avstrijskim kanclerjem Wernerjem Faymannom v Ljubljani in dveh telefonskih pogovorih s hrvaškim premierjem Zoranom Milanovićem se bo premier Cerar v ponedeljek po telefonu pogovoril tudi s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, nekaj pogovorov s kolegi pa bo opravil tudi v sredo ob robu zasedanja Evropskega sveta, še napovedujejo v Cerarjevem kabinetu.
Pojasnjujejo še, da je slovenska vlada tudi sicer v stalnem stiku z Evropsko komisijo. Tako je v soboto ministrica za notranje zadeve Vesna Gjörkös Žnidar opravila telefonski pogovor z evropskim komisarjem za migracije, notranje zadeve in državljanstvo Dimitrisom Avramopoulosom, ki je ponudil podporo Sloveniji pri reševanju begunske problematike tudi v okviru sredstev evropskega sklada za azil, migracije in vključevanje, še izpostavljajo v sporočilu za javnost.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se