Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenija: Mesarji delu pod kamerami niso naklonjeni


Mojca Vtič
4. 10. 2023, 12.00
Posodobljeno
06. 10. 2023 · 05:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Novela zakona o zaščiti živali med drugim narekuje video nadzor v klavnicah, čemur mesarji niso naklonjeni. Državni svet je na zakon vložil veto.

1696578221_mv_mesar.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

V 21. stoletju, ko se poraba mesa na eni strani povečuje, se na drugi stigmatizira poklic mesarja, še posebej mesarjev, ki izvajajo zakol živali, delno tudi na račun posnetkov o nečloveškem ravnanju z živalmi. Za preprečitev tovrstnih ekscesov so poslanci nedavno potrdili spremembe zakona o zaščiti živali, ki med drugim uvajajo obvezen interni video nadzor v klavnicah. Predsednik sindikata kmetov Slovenije Anton Medved je že pred časom izjavil, da bodo te spremembe povzročile še manjši interes za delo v klavnicah, saj da kdo bi pa želel delati pod stalnim video nadzorom za razmeroma nizko plačilo.

Medtem ko je bil v prejšnjem stoletju poklic mesarja spoštovan, je zadnja leta mesarje skorajda treba iskati z lupo, tudi zaradi stigmatizacije poklica. Mnoga podjetja si tako pomagajo s tujimi delavci.

Negodovanje tudi zaradi kvalificiranih prijaviteljev

Spremembe zakona o zaščiti živali, ki med drugim uvaja video nadzor v klavnicah, so

poslanci s koalicijsko večino potrdili 20. septembra. Državni svet je nato na zakon izglasoval veto, kar pomeni, da bodo poslanci o njem glasovali še enkrat.

Zakon o živalih med drugim uvaja prehodne hleve za odvzete živali, mobilne klavnice, prepoved privezovanja psov in uporabe živali v cirkusih. Zakon določa tudi oblikovanje posebne enote uradnih veterinarjev, ki bo opravljala preglede, nadzorovala pogoje nastanitev na ozemlju celotne države. Predvideva tudi vzpostavitev instituta kvalificiranega prijavitelja. Gre za osebe, ki naj bi odkrivale ter prijavljale mučenje in zanemarjanje živali, osveščale in sodelovale v inšpekcijskih postopkih. Ravno kvalificirani prijavitelji so v javnosti dvignili največ prahu. Prvopodpisana pod spremembe zakona poslanka Meira Hot je zagotovila, da bodo kvalificirani prijavitelji dokaze o neprimernem ravnanju z živalmi zbirali samo ob prisotnosti uradnega veterinarja, na javnem mestu, ne da bi vstopali na zasebna zemljišča.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.