Madžarska naj bi uvedla tudi začasni nadzor meje s Slovenijo

##IMAGE-3634763##
Madžarska je v skladu z napovedjo malo pred 1. uro zjutraj zaprla mejo s Hrvaško, vnovič pa bo uvedla začasni nadzor na meji s Slovenijo, je danes po poročanju madžarske tiskovne agencije MTI, ki jo povzema avstrijska APA, povedal madžarski zunanji minister Peter Szijjarto. Vlada naj bi namreč dobila informacije, da bodo begunce v Sloveniji usmerjali na to mejo. Iz Hrvaške je na mejni prehod Petišovci prispelo pet avtobusov z okoli 300 begunci. Polovico jih bodo popisali v šotorih ob mejnem prehodu Petišovci, polovico pa jih bodo prepeljali v Dolgo vas in jih popisali tam, so povedali policisti. Kot so dodatno sporočili murskosoboški policisti, bodo po opravljenih postopkih tujci prepeljani v nastanitveni center v Šentilj. Tudi na mejni prehod Gruškovje so danes iz Hrvaške prispeli prvi avtobusi z begunci, okoli 12. ure pa sta s tega mejnega prehoda proti mejnemu prehodu Šentilj že odpeljala prva dva avtobusa. Na Šentilju jih bodo nastanili v nastanitvenem centru. Kot je povedala predstavnica Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) v srednji Evropi Caroline Vanburen, jih bodo na tukajšnjem registracijskem centru popisali, nato pa razvozili v različne namestitvene centre po državi. Skupine se bodo tukaj zadržale le nekaj ur.
Begunci po njenih besedah prihajajo v dobrem stanju, ob prihodu dobijo hrano, vodo, odeje v šotorih, saj je danes razmeroma hladno, takoj ko bodo opravili z registracijo, pa bodo preseljeni v druge namestitvene centre. Ob tem je pohvalila pogoje v Gruškovju in dodala, da se je vlada očitno, za razliko od nekaterih drugih držav, v tednih pred prihodom dobro pripravila na razmere.
Na Gruškovju trenutno po njenih besedah dela devet predstavnikov UNHCR, pridružilo se jim bo tudi nekaj kolegov iz Hrvaške, ostali njihovi predstavniki pa so razporejeni tudi v Petišovce.
"Vse je pod nadzorom. Imamo pet sob, v katerih poteka registracija. Ne vem točno povedati, kako dolgo bodo tukaj, a stvari potekajo tekoče. Zagotovo tukaj ne bodo prenočili," je dejala Vanburnova.
Slovenija je na mejo že včeraj poslala več policistov, po jutranjem sestanku pri predsedniku vlade pa se je že začel posvet sveta za nacionalno varnost. Slovenija bo na meji izvajala schengenski režim ob spoštovanju naše zakonodaje, ravnanje Slovenije pa bo odvisno predvsem od tega, kaj bo storila Nemčija. Slovenija bo namreč svoje ukrepe izvajala sorazmerno z ukrepi povezanih držav, poroča spletni portal RTV Slovenije.
Kot poroča hrvaška tiskovna agencija Hina, je kakih 30 madžarskih vojakov približno 20 minut pred 1. uro zjutraj pri neuradnem mejnem prehodu s Hrvaško Botovo namestilo bodečo žico in ga zaprlo. Pred tem so na Madžarsko nekaj minut pred polnočjo vstopili še zadnji begunci, ki so jih z vlakom pripeljali iz Tovarnika na hrvaški strani meje. Po navedbah Hine so na območju Botova zdaj nameščeni pripadniki madžarske policije in vojske, med njimi nekateri v polni bojni opremi.
Tiskovni predstavnik madžarske vlade Zoltan Kovacs je za francosko tiskovno agencijo AFP pojasnil, da so zeleno mejo zaprli za ekonomske migrante, da pa je mejo še vedno mogoče zakonito prečkati, prečkajo pa jo lahko tudi tisti, ki bodo zaprosili za azil. Uradna mejna prehoda Beremend in Letenje ostajata odprta za tiste z veljavnimi dokumenti, je dodal.
Hrvaški notranji minister Ranko Ostojić je v petek povedal, da bodo migrante na hrvaško-srbski meji obveščali, da lahko na Hrvaškem zaprosijo za azil in mednarodno pomoč ter da je prehod čez Madžarsko zaprt. Seznanili jih bodo tudi, da lahko na mejnih prehodih z Madžarsko zaprosijo za azil, kar pomeni, da bodo ostali na Madžarskem, poroča Hina.
Ocenil je še, da bi morala begunsko krizo rešiti EU v Turčiji in Grčiji. Ne razume ravnanja Madžarske, saj je večina migrantov, ki so jih prepeljali na Madžarsko, pot nadaljevala v Avstrijo. Ocenil je, da bodo s tem samo dodatno mučili migrante, ki jih mora sedaj Zagreb preusmeriti na daljšo pot.
Danes pa je zanikal pisanje nekaterih hrvaških medijev, da je Hrvaška zaprla zeleno mejo s Srbijo pri kraju Bapska. Za Večernji list je pojasnil, da so zaradi novih razmer samo uvedli počasnejši prihod beguncev, kar pomeni, da v državo spuščajo "avtobus za avtobusom z begunci", ki jih nato nameščajo v sprejemnem centru v Opatovcu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se