Gibanje VLV za odstop Jankoviča, Muhiča in Kastelica

##IMAGE-3378863##
Predsednik državnega zbora Janko Veber namerava jutri sprejeti predstavnike civilne družbe, da bi spregovorili o institutih neposredne demokracije. Predstavniki gibanja Vseslovenske ljudske vstaje (VLV) bodo na sestanek prišli le, če bo izpolnjenih šest njihovih zahtev, med drugim odstop vlade in poslancev DZ ter ljubljanskega, novomeškega in trebanjskega župana.
V gibanju poudarjajo, da ne zavračajo dialoga, vendar bodo dialog vzpostavili samo s kredibilno in legitimno oblastjo, te kredibilnosti pa obstoječi sklic državnega zbora in vlada po njihovem mnenju nimata.
Svoje stališče utemeljujejo z več pojasnili. Kot je razložil Uroš Lubej iz omenjenega gibanja, so stranke nove koalicije "s politikantskim manevriranjem" preprečile, da bi v času najhujše politične krize prišlo do kredibilne prehodne vlade, ki bi jo vodili moralno in politično neoporečni strokovnjaki. Ta vlada bi državo pripeljala do predčasnih volitev "in s tem do novega zaupanja".
Lubej je spomnil na besede predsednikov SD Igorja Lukšiča, DL Gregorja Viranta in DeSUS Karla Erjavca ob izbruhu protestov in politične krize, da so za Slovenijo edina rešitev predčasne volitve. Ko pa so bili njim oziroma njihovim kadrom ponujeni stolčki v novi vladi, pa so na te izjave pozabili, je dodal.
Na pomanjkanje kredibilnosti po Lubejevih besedah kaže tudi to, da se poslanci PS niso ogradili od ljubljanskega župana Zorana Jankovića, poslanci SDS pa ne od njihovega predsednika Janeza Janše. Oba namreč bremenijo očitki iz poročila protikorupcijske komisije. To po oceni gibanja pomeni, da več kot polovica sedanjega državnega zbora nima razčiščenih osnovnih standardov politične kulture. "Ostalo polovico sestavljajo stranke, ki svoja stališča spreminjajo glede na lastne politične interese," še menijo v gibanju.
Za predčasne volitve v šestih mesecih
Zato gibanje zahteva odstop vlade, poslancev DZ, do predčasnih volitev pa naj pride najkasneje v roku šestih mesecev. Med šest zahtev spada tudi hitra in učinkovita sprememba zakonodaje in organizacije sodnega sistema. Eni od zahtev sta vpeljava instrumenta ljudske nezaupnice in sprememba volilne zakonodaje, ki bo bistveno povečala vpliv državljanov na sestavo DZ. Prav tako zahtevajo, da se z javnih funkcij umaknejo vsi politiki, ki jih bremenijo resni sumi koruptivnih, klientelističnih in nepotističnih ravnanj.
Glede sprememb referendumske zakonodaje pa se mora izvesti široka javna razprava, so še prepričani. Na dialog s politiko so pripravljeni, če bodo politiki javno sprejeli vse naštete zahteve. Tudi za jutrišnji sestanek velja, da bodo razmislili o udeležbi, če bo Veber javno podprl njihove zahteve.
V državnem zboru so vabilo na pogovor naslovili na nekatere predstavnike civilne družbe. Lubej pravi, da jim ni jasno, po katerem ključu so izbrali sodelujoče, problematično se jim zdi tudi, da bi sestanek zaprli za javnost. Kot pravi Lubej, ne zahtevajo dialoga "s šestimi posamezniki", temveč široko razpravo, omejitev pravice do referenduma pa da ni edina tema, o kateri bi se morali pogovarjati.
Kljub sprava drugačnim napovedim je predsednik DZ Janko Veber pred nekaj minutami dejal, da bo srečanje odprto za javnost.
Tudi za odstop Muhiča in Kastelica
Ena od zahtev gibanja se glasi: "Zahtevamo, da se iz javnih funkcij umaknejo vsi politiki, ki jih bremenijo resni sumi koruptivnih, klientelističnih in nepotističnih ravnanj. To se še posebej nanaša na župane Jankoviča, Muhiča in Kastelica. V kolikor trije župani ne odstopijo, zahtevamo, da jim vsi sedanji politiki javno odrečejo svojo podporo."
Njihovo današnjo izjavo z vsemi zahtevami si lahko v celoti preberete v priponki spodaj.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Odziv Gibanja VLV na vabilo predsednika DZ na pogovor o referendumski zakonodaji