Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Razstava fotografskih portretov Henrija Cartiera-Bressona


T.P.
29. 9. 2020, 08.55
Posodobljeno
19. 11. 2020 · 18:59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Cankarjevem domu je v Galeriji CD in Dvorani Duše Počkaj vse do 31. januarja 2021 na ogled razstava fotografskih portretov legendarnega francoskega fotografa Henrija Cartiera-Bressona.

Henri Cartier-Bresson 1
M24
Henri Cartier-Bresson je fotografiral z Leico, ki jo je kupil v 30. letih prejšnjega stoletja in od katere se menda ni nikdar ločil. Zagovarjal je črno-belo tehniko in bil nasprotnik uporabe bliskavice in rezanja fotografij. Veliko je dal tudi na kompozicijo, ki se je je učil kot študent slikarstva.

Leta 2002 je Cankarjev dom v Veliki sprejemni dvorani že gostil retrospektivno razstavo Henrija Cartiera-Bressona, tokratna z naslovom Iz oči v oči – Tête à tête pa je tematsko naravnana: predstavljenih je sto portretov. Iz oči v oči – Tête à tête je tudi naslov knjige in razstave, za katero je fotografije ob svoji 90-letnici leta 1998 izbral sam Henri Cartier-Bresson. Spremno besedilo za knjigo je prispeval slavni, leto dni mlajši umetnostni zgodovinar Ernst H. Gombrich, premierno pa je bila predstavljena v ugledni londonski National Portrait Gallery. V knjigi so zbrani portreti in občuten odsev javnega in kulturnega življenja 20. stoletja: od Pabla Picassa do Henrija Matissa, Alberta Giacomettija, Simone de Beauvoir, Alberta Camusa, Jeana-Paula Sartra, Marilyn Monroe, Edith Piaf, Coco Chanel, Che Guevare, dalajlame, Igorja Stravinskega in Roberta Oppenheimerja. V Cankarjevem domu so portreti najpomembnejših osebnosti, ki so zaznamovale ta čas, opremljeni tudi s kratkimi biografijami, ki jih je pripravila novinarka in publicistka Patricija Maličev, zaradi česar ima razstava poleg umetniškega tudi kulturnozgodovinski pomen.  

Henri Cartier-Bresson 2
M24
Generalni direktorici Cankarjevega doma Uršuli Cetinski se zdijo fotografije toliko bolj posebne, ker so portreti realni: z izjemo Cheja Guevare se namreč skoraj nihče ne smeji oziroma smehlja.

Gre za ekskluziven razstavni projekt, saj je postavitev razstave v Cankarjevem domu šele njeno deveto gostovanje od leta 1998. Po Londonu je bil predstavljen še v Edinburgu in Liverpoolu, čez deset let so bile tri razstave v večjih avstralskih kulturnih središčih (Canberra, Adelaide in Victoria), pred nekaj leti v francoskem Toulonu in lani v portugalskem Portu. Ljubljansko postavitev je zasnovala in izpeljala arhitektka Katarina Štok Pretnar. Črno-bele fotografije so postavljene kronološko od leta 1933 do leta 1996. V uvodu je predstavljen tudi podrobnejši življenjepis avtorja. V Dvorani Duše Počkaj je na ogled tudi nadvse zanimiv dokumentarni film o tem velikem fotografu z naslovom Odločilni trenutki (1973). Na prehodu iz Galerije v Dvorano Duše Počkaj pa sta postavljena portreta kiparja Vasje Žbone, domnevno edinega Slovenca, ki ga je portretiral HCB. Fotografiji sta nastali v Parizu leta 1977.

Henri Cartier-Bresson 3
M24
Razstava je pripravljena v sodelovanju s fundacijo HCB, ki je svoja vrata odprla maja leta 2003. Ustanovili so jo sam avtor, njegova žena, tudi fotografinja, Martine Franck in hčerka Mélanie Cartier-Bresson s strokovnimi sodelavci.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.