Nov posnetek medvrstniškega nasilja na Ptuju: žrtev pretepli v podhodu
Potem ko je v teh dneh Slovenijo pretresel posnetek s Ptuja, s katerega je razvidno, kako skupina mladoletnikov na ulici pretepa fanta, se je zdaj pojavil nov posnetek nasilja.

Kot je poročal Štajerski tednik, je ta konec tedna na spletnih omrežjih javnost pretresel posnetek z ulic Ptuja, na katerem skupina mladoletnikov pretepa fanta. Medtem ko mora klečati na tleh, ga izmenično klofutajo, brcajo, zmerjajo, ponižujejo ... Na posnetku so vidni njihovi obrazi, med seboj se kličejo po imenih, tako da je jasno, kdo so. Med njimi so tudi dekleta. Po mestu krožijo informacije o tem dogodku, ker so mladoletni, pa je vprašanje, kako mile bodo ponovno sankcije za tovrstna, grozljiva in vsakega obsojanja vredna dejanja.
Zdaj se je pojavil nov posnetek, ki naj bi prav tako nastal v Ptuju. Tokrat se je nasilje odvilo v podhodu, domnevno pa naj bi šlo celo za iste nasilneže.
Glede dogajanja so se oglasili tudi mariborski policisti. Po njihovih navedbah so bili policisti s policijske postaje Ptuj seznanjeni s posnetkoma nasilnih dejanj mladih, ki sta bila objavljena na družbenih omrežjih. V obeh primerih intenzivno zbirajo obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja nasilništva, v enem primeru tudi zaradi neupravičenega slikovnega snemanja.
Poudarili so, da se odzovejo na vsako prijavo in informacijo, povezano s protipravnim ravnanjem. Če je storilec starejši od 14 let, policija obvesti pristojno državno tožilstvo v obliki kazenske ovadbe ali poročila o protipravnem dejanju. Polnoletnemu kršitelju lahko izda plačilni nalog, v primeru mladoletnega storilca med 14. in 18. letom pa vloži obdolžilni predlog na pristojno sodišče.
Ne gledati stran
Na dogajanje se je za STA odzvala tudi direktorica Centra za socialno delo (CSD) Spodnje Podravje Valerija Ilešič Toš. Pojasnila je, da o konkretnih primerih center uradno še ni bil obveščen, je pa seznanjen s posnetki. "V zvezi s tem bomo opravili pogovore z mladostniki in starši, mislim pa, da bo potreben tudi timski pristop, torej skupaj s policijo, po potrebi tudi s šolstvom ali zdravstvom," je dejala.
Center za socialno delo mladostnikom in staršem nudi možnost svetovanja in druge oblike pomoči. "Zelo pomembno je, da tako otroci kot starši začnejo čim prej razreševati vse stiske, ki jih ob tem imajo. Velja enako tako za otroka, ki je bil žrtev nasilja, kot za mladostnike, ki so povzročitelji nasilja," je poudarila.
Kot je še dodala Ilešič Toš, je ključno, da starši mladostnikov, ki so povzročitelji nasilja, "ne gledajo stran, ne minimalizirajo in ne iščejo razlogov drugje, pri drugih otrocih in institucijah, ampak se tudi pogovorijo z otrokom in mu omogočijo vključitev v katero od oblik pomoči".
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se