Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zadruga Dobrine iz Bele krajine - Poštenost in zaupanje


M. Bezek-Jakše
13. 4. 2013, 15.00
Posodobljeno
14. 04. 2013 · 14:32
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

zadruga.jpg
M. B.-J., arhiv DL
Andrej Fabjan, Mojca Kramarič in Jože Križan (z leve) so ustanovitelji nove belokranjske zadruge. (Foto: M. B.-J., arhiv DL)

##IMAGE-2477839##

Konec aprila so Andrej Fabjan s Stražnjega Vrha, Jože Križan iz Gribelj in Mojca Kramarič iz Rosalnic ustanovili novo zadrugo, ki so jo poimenovali Dobrine iz Bele krajine, skrbela pa naj bi za pridelavo hrane in razvoj podeželja. Zadrugo, ki ima sedež na Stražnjem Vrhu v črnomaljski občini, so ustanovitelji prejšnji teden predstavili v vseh treh belokranjskih občinah, v prihodnje pa bodo predstavitve še v manjših skupinah.

Osnovni namen nove zadruge je združiti manjše pridelovalce, predelovalce in izdelovalce, torej obrtnike, pod enotno blagovno znamko. Predvsem pa povečati samooskrbo s kmetijskimi pridelki. Na ta način bi si domačini zagotovili dohodek, odpirale bi se nove možnosti za zaposlitev, potrošniki pa bi ime li na voljo bolj sveže in zdrave pridelke, s tem pa bi se izboljšale tudi prehranske navade. Zadruga naj bi bila predvsem dobrodošla za manjše pridelovalce, da bi lahko skupaj nastopili na trgu, zlasti pri javnih naročilih pri prodaji pridelkov v ustanovah, še posebej v šolah in vrtcih, kjer so zainteresirani, da ima en ponudnik čim večjo izbiro, ne pa, da prihaja k njim vsak pridelovalec s svojo ponudbo.

Kot je zatrdil Fabjan, bo zadruga rasla korak za korakom. Za začetek nameravajo odpreti tržnico v Črnomlju, pozneje tudi v Metliki in Semiču. Prav tako naj bi imeli trgovino, skladišče, dostavljali bi tedenske košarice najprej na belokranjske, pozneje tudi na dolenjske in kočevske domove. V zadrugo se lahko včlani vsak, ki sprejme zadružna pravila in vplača, lahko tudi v 10 obrokih, 500 evrov pristopnine Tisti, ki se bodo včlanili, se bodo morali januarja ali najpozneje februarja odločiti, kaj bodo pridelovali oz. prodajali prek zadruge, da bodo pravočasno naredili setvene načrte, pri katerih naj bi jim pomagala kmetijska svetovalna služba. V zadrugo bodo lahko pridelke in izdelke prodajali tudi nečlani, a pod manj ugodnimi pogoji.

Ivan Bučar, predsednik uprave Gospodarskega interesnega združenja Slovenska zelenjava, je na predstavitvi poudaril, da mora zadruga temeljiti na poštenosti, zaupanju in preglednosti. Kmet bo moral dobiti za svoje pridelke pošteno plačilo, za kupca pa cena ne bo smela biti previsoka. »Ljudje morajo videti ekonomski učinek. In prepričan sem, da bo ta zadruga uspela, marsikdo pa bi lahko s članstvom v njej videl možnost za zaslužek. Vendar se ne obnašajte tako kot velike zadruge, ki poceni kupijo od kmetov in drago prodajo naprej. Za svoj pridelek mora dobiti čim več kmet, ne pa zadruga, marža pa mora biti čim manjša,« je ustanoviteljem položil na dušo Bučar, Fabjan pa je zagotovil, da zadruge niso ustanovili zato, da bi odirali člane.

Članek je bil objavljen v 50. številki Dolenjskega lista 13. decembra 2012.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.