Za partnerstvo pri gradnji dvorane, a s kepo v grlu

Novomeški občinski svetniki so sinoči v prižgali zeleno luč za objavo poziva o sklenitvi javno-zasebnega partnerstva pri gradnji in upravljanju bodoče večnamenske mestne dvorane. Na občini načrtujejo, da bodo sami v gradnjo dvorane vložili 3,5 milijona evrov (zemljišče, komunalni prispevek, arhitekturno rešitev), zasebni vlagatelj pa okoli 17 milijonov.
Kot je v razpravi priznal župan Alojzij Muhič, dvorana sama po sebi ne bo prinašala velikega dobička, najbrž bo ravno nasprotno, zato bo morala občina zasebnemu vlagatelju vsako leto za njeno delovanje plačevati še lepo vsoto denarja. Koliko, ni povedal, Gregor Macedoni (Gremo gor!) pa ocenjuje, da bo ta znesek znašal med 500.000 do 600.000 evri, »a le če se bomo na ta strošek pripravili, sicer nas bo to lahko stalo tudi milijon.«
Svetniki so sejo sicer začeli s potrditvijo odloka o spremembi prostorskega načrta za sosesko Brod –Drage, s čimer so investitorju, družbi Brod Invest, odprli možnost za pridobitev gradbenega dovoljenja. S gradnjo bodo začeli takoj, ko bodo imeli vsa potrebna dovoljenja, pravijo v družbi.
Nato so se lotili spremembe ureditvenega načrta za zdravstveni kompleks. Razlog za spremembo je prilagajanje načrta potrebam Splošne bolnišnice Novo mesto, ki se pripravlja na gradnjo urgentnega centra, nov odlok pa bo na novo opredelil tudi bodočo parkirno hišo ob zdravstvene domu. Obstoječi odlok je namreč zaradi zahtevane širine parkirnih mest odvrnil nekatere potencialne vlagatelje, nov odlok pa zagato odpravlja s povečanjem površin, namenjenih parkiranju.
Zaradi načrtovane gradnje večnamenske športne dvorane so svetniki začeli tudi postopek spreminjanja odloka o ureditvenem načrtu športno-rekreacijskega parka Portoval. Razpravljavce je najbolj zmotilo dejstvo, da nov odlok na območju Portovala ne predvideva umestitve 50-metrskega zunanjega bazena. Kot je pojasnila vodja oddelka za prostor Mojca Tavčar, bodo lokacijo za bazen, bodisi v Portovalu bodisi v Drgančevju, poiskali ob drugi priložnosti, tokratne spremembe pa so namenjene le prilagajanju prostorskega akta za potrebe gradnje dvorane. Ta bo, kot vse kaže, odpihnila tudi načrt za ureditev parka Julija med Tušem in reko Krko. Na tej lokaciji bo predvidoma zraslo otroško igrišče, ki bo nadomestilo obstoječe (v bližini stadiona), ki ga bodo morali zaradi gradnje dvorane in nove tribune stadiona bržkone porušiti.
Svetniki so se precej časa zadržali tudi pri odloku o reorganizaciji občinske uprave. Tega bodo sprejeli v dveh obravnavah in ne po skrajšanem postopku, kot je predlagal župan. Reorganizacija med drugim predvideva preimenovanje sedanjih oddelkov v urade, znotraj teh pa bi imeli prek 40 oddelkov in referatov. Reorganizacija predvideva tudi razdružitev oddelka za družbene dejavnosti na urad za šolstvo, šport in mladino ter urad za kulturo, zdravstvo in socialo. Na novo pa je predviden urad direktorja, ki bo pod svojim okriljem v pretežni meri združil oddelek za splošne dejavnosti ter oddelek za investicije in razvoj. Svetnike opozicijske SDS je zmotil predvsem ta urad, ki naj bi bil preobširen in s preveč pooblastili, pa tudi, da je župan reorganizacijo pripravljal že v prejšnjem mandatu, za izdelavo nove organizacijske sheme, ki je ni nikoli uveljavil, pa je plačal celo 10.000 evrov.
Svetniki so se proti koncu seje seznanili še s potekom projekta Cerod 2 in z namero, da po izteku pogodbe s sedanjim upravljavcem pajka Komunala ne podaljša pogodbe za stalno njegovo pripravljenost, kar jo stane okoli 36.000 evrov na leto, ampak da poišče izvajalca, ki bo pripravljen te storitve zaračunavati glede na število odvozov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se