Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Beli krajini veliko zanimanje za pridelavo konoplje


Besedilo in fotografije: M. Bezek-Jakše
22. 1. 2015, 14.45
Posodobljeno
01. 02. 2015 · 09:00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_1588_1_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_1588_1_1
img_1621_14_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
img_1595_8_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
img_1589_2_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Danes je bilo v Metliki predavanje z razpravo o industrijski konoplji z naslovom Industrijska konoplja tudi na naši njivi – spoznaj, posadi, požanji, predelaj in prodaj. Kmetijska svetovalka Maja Klemen Cokan je predstavila zakonske predpise oz. dovoljenja za gojenje konoplje. Tomaž Sušnik iz obrata za predelavo industrijske konoplje na Vranskem pa je govoril o tehnološkem postopku gojenja konoplje, žetvi, sušenju, predelavi in prodaji. Gorazd Marinček iz Slovenskega e-foruma je naredil nekaj izračunov, Violeta Tomič, državna poslanka in podpredsednica odbora za kmetijstvo v državnem zboru, pa je nanizala nekaj lastnih izkušenj pri pridelavi konoplje.

Konec prejšnjega stoletja so države EU dekriminalizirale industrijsko konopljo, temu pa je sledila tudi Slovenija. Pri nas je od leta 1999 dovoljena setev industrijske konoplje, a pod nadzorom države. Dileme pri pridelavi in predelavi konoplje pa bodo odpravljene le s celovitim pristopom h konoplji, ki bo temeljil na izobraženi in ozaveščeni javnosti. V ta dogajanja pa se želijo vključiti tudi v metliški občini, zato so pripravili prvo iz niza predavanj. Prihodnja bodo prilagojena željam pridelovalcev.

Da je zanimanje za gojenje vsestranske konoplje, iz katere je menda mogoče narediti na tisoče izdelkov, v Slovenji veliko, pove podatek, da se v naši državi vsako leto za dvakrat poveča površina, na kateri posejejo konopljo, in število pridelovalcev. Tudi v Beli krajini je zanimanje očitno veliko, saj je bila občinska sejna soba, kjer je bilo predavanje, polna do zadnjega kotička. Sedaj pa je tudi zadnji čas za odločitev tistih, ki nameravajo letos sejati konopljo. Imeti morajo najmanj 10 arov površin, do 10. maja pa morajo poslati tudi formular na ministrstvo za kmetijstvo. Do takrat morajo imeti kupljeno seme, ki ga za hektar veliko njivo potrebujejo 5 do 35 kg. Če se bo v Beli krajini za setev konoplje odločilo več ljudi, bo to tudi priložnost za povezovanje in sodelovanje. Ne nazadnje tudi za nakup skupnega kombajna za žetev konoplje, ki ga sedaj v Beli krajini še ni.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.