Trem četrtinam nemških podjetij manjka delavcev s poklicno izobrazbo
Za 77 odstotkov podjetij v Nemčiji največji izziv pri načrtovanju kadrov trenutno predstavlja pomanjkanje delavcev, ki so opravili poklicno usposabljanje.

„Pomanjkanje usposobljenega kadra se odraža tudi v postopku prijave na delovno mesto. Trenutno imajo pogajalsko moč predvsem zaposleni,“ je dejal raziskovalec münchenskega inštituta za gospodarske raziskave Ifo Jonas Hennrich.
Tako 49 odstotkov kadrovikov, ki so sodelovali v raziskavi, meni, da so kandidati za delovno mesto v močnejšem pogajalskem položaju. Dobra desetina odstotkov meni, da je prednosti na strani delodajalcev, medtem ko jih 40 odstotkov ocenjuje, da je razmerje izenačeno, so v sporočilu za javnost navedli v inštitutu Ifo.
Na drugi strani zmanjševanje števila zaposlenih kot ključen izziv pri načrtovanju kadrov vidi devet odstokov podjetij.
Za 20 odstotkov vprašanih sta pomanjkanje kvalificiranih delavcev in zmanjševanje števila delovnih mest enako pomembna, medtem ko se 19 odstotkov podjetij trenutno ne sooča z omenjenima izzivoma.
Kot ugotavljajo v raziskavi, nemškim podjetjem še posebej primanjkuje delavcev, ki so končali poklicno usposabljanje. Tako je 77 odstotkov podjetij, ki se soočajo s pomanjkanjem kvalificiranih delavcev, ocenilo, da imajo na tem področju "hudo" ali "precej hudo" pomanjkanje.
Prav tako je 58 odstotkov podjetij ocenilo, da primanjkuje tudi specialistov, obrtnih mojstrov ali drugih delavcev z dodatnimi kvalifikacijami. Obenem 51 odstotkov podjetij zaman išče maturante in pripravnike.
Primanjkuje tudi univerzitetnih diplomantov, 47 odstotkov podjetij ima težave z zapolnitvijo ustreznih delovnih mest. Nekvalificirani delavci brez poklicnega usposabljanja po drugi strani niso tako zelo iskani - le 22 odstotkov podjetij vidi pomanjkanje, so še zapisali na inštitutu Ifo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se