Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pozeba: Zavarovalnice so se dobro zavarovale


Senka Dreu
29. 3. 2020, 21.42
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nenavadno nizke temperature za drugo polovico marca, ki so nas zajele v teh dneh, skrbijo predvsem sadjarje, pa tudi hmeljarje in vinogradnike.

1585233780_pozeba.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih vse pogostejše in povzročajo vedno večjo gospodarsko škodo, do nje pa pride, kadar se temperature spustijo pod ničlo v času, ko je rastlina že v občutljivi razvojni fazi, v kateri je zdaj predvsem sadno drevje.

Škoda že na ranih sortah

»Zaradi višjih povprečnih temperatur prihaja do zgodnejšega fenološkega razvoja, brstenja in cvetenja sadnih vrst, ki so zdaj zato na udaru zaradi morebitne pozebe. Če se namreč v marcu in aprilu povprečna temperatura dvigne za deset stopinj, je običajno za štiri do deset dni zgodnejše tudi cvetenje, kar lahko ob nenadnem padcu temperatur povzroči izpad pridelka. Nekaj škode so nizke temperature že povzročile na občutljivejših in zgodnjih sortah, a ni še nič kritičnega, seveda pa nas skrbijo vremenske napovedi, ki kažejo, da nas čaka še nekaj hladnih noči. Če bo mraz hujši, bo ustrezno večja tudi škoda, in to nas skrbi, a v bistvu nimamo kaj, saj se nimamo kako zaščititi. Preventivno smo sadovnjake sicer poškropili z aminokislinami, ki delujejo antistresno na rastline, to pa je vse, saj nam ne preostane drugega kot čakanje, kaj bo,« pravi Tomaž Toš iz Sadjarstva Toš v Vitomarcih.

Neuspešno ogrevanje

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.