Pokopališča naj bodo parkovno oblikovana
Prihodnji dnevi so neločljivo povezani s spominom na umrle oz. razmišljanjem o vrtovih večnosti, kot je pokopališča poimenoval krajinski arhitekt Mitja Škrjanec. Za njihovo urejanje so pristojne občine, ki pa k oblikovanju večnih ležišč nikakor ne pristopajo enotno.

Lani je svoje razmišljanje oz. kritiko preureditve pokopališča na Ptujski Gori s postavitvijo spomenika Covid pokomentiral arhitekt in po rodu Ptujskogorčan Nejc Juritsch. Ureditev je označil za neprimeren poseg v okolje. Kot pravi, imajo načrtovalci in oblikovalci javnega prostora nepisano obvezo, da ostanejo skromni, saj mora njihovo delo služiti družbi v najširšem pomenu in ne manifestaciji lastnega ega. »Obenem pa imajo investitorji (občine in gospodarske družbe) dolžnost, da ponudijo okolici karseda kakovosten prostor, v skladu z njihovimi zmožnostmi ter se lotevajo prostorskih sprememb premišljeno. Za doseganje omenjenih ciljev obstaja sredstvo – javni natečaji v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije.«
Dodaja, da bi morale imeti občine v obziru, da je pokopališče javni prostor počitka za naše prednike in prostor miru za vse ostale. »Zato lahko pokopališče opredelimo kot park, s čimer se tudi nekoliko ublaži konotacija morbidnosti, ki jo sicer prostor nosi. Obenem pa naj bo pokopališče oblikovano tako, da se v uporabniku nezavedno vzbudi občutek svetega, da se mu omogoči zazrtje vase, povezavo, kakršna koli že je, s tistim, ki ga obiskuje.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se