© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Plačila za vrtec

Poenotenje cen šele pod skupno streho?


dolenjski-list
Irena Novak
12. 3. 2008, 00.00
Posodobljeno
19:07
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

otroci_vrtec.jpg

##IMAGE-3319862##

Ekonomske cene med vrtci v občini se za enake programe razlikujejo tudi za skoraj 100 evrov, zato je svet staršev vrtca Ciciban pred kratkim na občino naslovil pobudo o poenotenju cen, tako da bi vrtec za isto starostno obdobje povsod stal enako. Občina ima namreč po pravilniku o metodologiji za oblikovanje cen programov v vrtcih možnost, da staršem določi enotno ceno za enake programe. Takšno odločitev so med drugim že sprejeli v brežiški, krški in črnomaljski občini.

Kot je znano, so vrtci pri osnovnih šolah na račun nekaterih skupnih služb in organizacije dela ob šolah cenejši, medtem ko so cene v dveh največjih novomeških vrtcih približno enake. Če bi za vse vrtce v občini obveljala cena, ki jo ima najcenejši vrtec, bi občina za financiranje programov vrtcev morala nameniti dodatnih 238 tisoč evrov, so izračunali v vrtcu Ciciban.

“Cene bi lahko poenotili tudi tako, da bi obračunali povprečno ceno, ampak potem bi starši, ki imajo otroke vključene v vrtce pri osnovnih šolah, plačevali več kot do sedaj. Če bi obveljala najnižja cena za vse, bi vsi starši nekaj pridobili,” pravi ravnateljica vrtca Ciciban Majda Kušer Ambrožič, ki si je prizadevala, da bi se za poenotenje cen dogovorili še pred sprejetjem proračuna.

“Predlog je v pripravi in ga bomo obravnavali po rednem postopku, zadnjo besedo bo na koncu imel občinski svet, ki bo moral v proračunu zagotoviti tudi dodatna sredstva za to, saj v sedanjem proračunu teh sredstev ni,” pojasnjuje Joža Miklič, ki se na mestni občini Novo mesto ukvarja s področjem predšolske vzgoje.

Če se občina sama ne bo odločila za ta korak, ji bo to v prihodnje naložilo pristojno ministrstvo. Kot predvideva novi zakon o vrtcih, ki naj bi prinesel brezplačen vrtec za drugega in vse naslednje otroke, naj bi v prihodnjih dveh letih iz proračuna poravnali 80 odstotkov cene vrtcev za vse otroke.

Nekatere občine, na primer ljubljanska, za starše uvajajo popuste, tako da ti v povprečju plačujejo nekaj več kot 20 odstotkov cene programa. Prispevki staršev v novomeški občini pa v tem času znašajo krepko preko 30 odstotkov. Poleg tega pa na občini v tem času resno proučujejo možnost, da bi zaradi racionalizacije stroškov pod eno okrilje združili vse vrtce v občini, kar je potrdil tudi direktor občinske uprave Sašo Murtič.

Vrtca Ciciban in Pedenjped sta se namreč pred petimi leti razšla in od takrat delujeta kot ločena zavoda. Občina je pri družbi Espri, ki se ukvarja s podjetniškim in poslovnim svetovanjem, naročila izdelavo elaborata, v katerem naj bi ugotovili, ali je za občino bolj ekonomično imeti dva vrtca ali enega velikega, v katerega bi priključili tudi enote vrtcev pri osnovnih šolah. Po nekaterih napovedih naj bi nova ureditev obveljala še pred jesenjo.

“Sprejeli bomo obliko, ki nam jo bodo naložili. Če pa bi imeli na izbiro, bi raje izbrali sedanji način organiziranosti,” pravi ravnateljica Cicibana, ki je pred leti že vodila enovit vrtec s preko 200 zaposlenimi.

“Pri tako velikem številu zaposlenih in razdeljenosti na številnih lokacijah se gotovo krni kakovost medsebojnih odnosov. Kako se vzgojitelji počutijo, je pomembno, saj se to odraža na kakovosti dela. Od nas se pričakuje, da smo prijazni, dobre volje, kar je pomemben vidik tudi za starše, ki nam zaupajo svoje otroke. V manjšem kolektivu lahko nedvomno bolje sodelujemo,” meni.

Čeprav na občini trdijo, da se za združitev ne bodo odločili, če bi to ogrozilo kakovost dela v vrtcih, številne starše skrbi, da bo na koncu odločilen prav ekonomski izračun.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.