Nekdanji krški bančnik obsojen

##IMAGE-2241136##
Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo sodbo krškega okrožnega sodišča, ki je nekdanjemu bančniku Jožetu Dušaku zaradi zlorabe položaja in uničenja poslovnih listin prisodilo šest let in tri mesece zapora. Gre za komplicirano obliko gospodarskega kriminala v obsegu, s kakršnim se krško sodišče še ni srečalo.
8. avgusta 1998 je Jože Dušak, ki je bil 23 let zaposlen na banki, nazadnje kot vodja poslovalnice v Krškem, dvignil na banki 32 milijonov tedanjih tolarjev. Kot je v zagovoru dejal Dušak, je s tem poplačal upnike, ki jim je njegovo podjetje za finančni inženiring, imenovano AA, dolgovalo 32 milijonov tolarjev. Dušak je mislil, da ima pokritje za ta sredstva, saj naj bi Ministrstvo za šolstvo in šport republike Slovenije od podjetja AA odkupilo telovadnico v Novem mestu. Da je ta zadeva urejena, naj bi Dušaka iz Ljubljane obvestil takratni podpredsednik občine Krško Robert Kerin. Dušak je namreč razlagal, da je s svojo finančno firmo priskočil na pomoč Kerinu kot koordinatorju akcije za obnovo krškega sodišča, ko je zmanjkalo denarja. Takrat naj bi Dušak angažiral prijatelje, ki so zbrali 30 milijonov tolarjev, terjatev zavarovali z akceptnimi nalogi novomeškega Pionirja, ti pa zaradi njegove blokade niso bili unovčeni. Krčani naj bi tako v zameno dobili telovadnico v Novem mestu.
Kot je na sodišču pojasnjeval Dušak, ga je Kerin, ki se je usodnega dne leta '98 mudil v Ljubljani, prezgodaj obvestil o uspešni prodaji, saj je bila telovadnica črna gradnja in je ministrstvo ni hotelo odkupiti, Dušak pa je denar, ki ga ni bilo, že zapravil.
Tako je na banki nastala 32 milijonov velika finančna luknja, ki jo je bilo treba pokrpati. Dušak jo je spretno pokrival z najrazličnejšimi finančnimi transakcijami; denar s posameznih računov je dvigoval in polagal, kupoval marke in jih prodajal, v hranilne knjižice komitentov vpisoval pologe, ki jih ni bilo. Nekatere stranke so imele namreč tako zaupanje v Dušaka, ki je veljal za sposobnega šefa, da so mu pustile na banki svoje bančne kartice in mu naročile, naj v primeru, da se bo na njihovem tolarskem računu nabralo dovolj denarja, tega pretopi v marke in jih položi na njihov devizni račun.
Finančne transakcije so Dušaku očitno vzele veliko energije in živcev, saj se je na račun tečajnih razlik primanjkljaj podvojil. Iz prijaznega šefa se je Dušak prelevil v živčnega bančnika. Po ves dan se je nahajal v banki in tudi na dopust ni več hotel iti.
Blagajniki so opažali, da zjutraj v vrečkah odnaša denar iz banke in ga zvečer vrača. Začelo se je dogajati, da je bila včasih blagajna prazna in so morali za stranko, ki je prišla po denar, le-tega zbirati po vseh poslovalnicah.
Kocka je padla tistega dne, ko je na banko prišel eden od varčevalcev in hotel dvigniti svoj denar. Takrat se je izkazalo, da na svojem računu nima denarja in domine so se začele podirati. Na dan so prišla neverjetna odkritja o Dušakovih finančnih transakcijah. Ta je namreč denar - namesto, da bi ga za stranko pretopil v devize - to verjetno tudi storil, a denar položil na drug račun.
Vodja poslovalnice Dušak je moral v eni uri »spokati kufre«, vrniti šifre in kode, ki so mu omogočale dostop do bančnih trezorjev in dokumentacije in oditi.
Sodišče ni nasedlo Dušakovi zgodbi o njegovi humanitarni dejavnosti, saj je tožilstvo dokazalo, da je to počel iz koristoljubja. Nenazadnje je imel ustanovljeno podjetje za finančni inženiring, ki se je ukvarjalo s posojanjem denarja po visokih obrestnih merah. Omenjeno podjetje je bilo že leta 95 zaradi nepravilnega posojanja denarja pravnomočno obsojeno, sodišče pa mu je s sodbo o gospodarskem postopku odvzelo dobiček. V ponovljenem postopku je tako sodišče Dušaku izreklo zaporno kazen: šest let in tri mesece zapora.
Dušak priznava, da je jemal denar, a trdi, da ni niti tolarja porabil zase. Pravi tudi, da je krška sodna palača, v kateri so ga obsodili, obnovljena prav po njegovi zaslugi. Ves proces pa je skušal prikazati kot politično gonjo proti njemu, ki je bil krški dobrotnik.
Zagovornik obdolženega je ob izreku sodbe dejal, da bi moralo sodišče toliko let po dejanju izreči oprostilno sodbo, saj naj bi bil Dušak kaznovan že s tem, da je ostal brez dela, da je finančno propadel in mora preživljati dva otroka. Vse to pa je ob medijskem linču - po mnenju obrambe - že dovolj velika kazen.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se