Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na milost in nemilost prepuščeni mlinarjem


Senka Dreu
15. 6. 2021, 21.36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Letošnja pomlad je bila izrazito hladna in deževna, pozeba je povzročila ogromno škode zlasti sadjarjem, ki bodo marsikje ostali brez pridelka, prizadeti so tudi vinogradniki. Kako pa so vlaga in nizke temperature vplivale na posevke na njivah?

1623778675_cg_poljscine.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Na splošno gledano, jim zaenkrat niso nič kaj škodile, pravi ptujski kmetijski svetovalec Ivan Brodnjak. »Padavin je bilo seveda dovolj, težave so nastajale na njivah s težkimi in slabo propustnimi tlemi, kjer so bili zato posevki pod vodo in so nekateri tudi propadli, kar se je zgodilo še posebej v Pesniški dolini. Bistveno drugače je na prodnatih tleh, kjer žita lepo uspevajo. Res je, da je zaradi hladnega vremena rast v zaostanku za najmanj teden, ponekod tudi za 14 dni, še posebej koruza, a bodo rastline to ob ugodnih pogojih kmalu nadoknadile. Torej je letina odvisna predvsem od tega, kakšno bo vreme v prihodnje.«

Cene na borzah poletele v nebo

Kar se žit in oljne ogrščice tiče, Brodnjak ocenjuje, da bi znala biti letina nekaj nad povprečjem, celo blizu lanskega rekorda, prav tako dobro kaže tudi krompirju, ki je lepo vzniknil. »Žitom paše hladno vreme in ne marajo vročine, zaradi katere predčasno dozorijo. Kot sem dejal, pa je več težav pri koruzi, tudi pri bučah.«

Zaradi obilice vlage so se med posevki že začele širiti tudi plesni, kar kmetje rešujejo s škropljenjem; kdaj, pa je odvisno od sorte, ali je torej rana ali pozna.

Zanimivo pa bo spremljati letošnji odkup pšenice in koruze, kajti cene so na svetovnem trgu močno poskočile.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.