Metliške smeti čez Gorjance

##IMAGE-3319664##
Irena Flajnik Pezdirc, ki je v začetku lanskega novembra postala direktorica metliške Komunale, ne taji, da so preteklo leto zaključili z izgubo, ki se je vlekla skozi vse leto. Glavni razlog za 24.600 evrov velik primanjkljaj so bili stroški dela in odpravnine. Vendar pa so za letošnje leto pripravili poslovni načrt, po katerem naj bi leto končali brez izgub. Pri ravnanju z odpadki in z odpadnimi vodami ter vodooskrbo naj bi še vedno poslovali z izgubo, načrtujejo pa, da bodo poslovali pozitivno v tržnih dejavnostih, kot so manjša gradbena dela, ki naj bi jih v letošnjem letu opravili kar nekaj.
Sicer pa imajo po besedah direktorice veliko dela pri ravnanju z odpadki. Metliški komunalci zberejo komunalne odpadke po občini, jih odpeljejo v zbirni center v Bočki, kjer jih pretovorijo v velike zabojnike, ki jih od sredine lanskega novembra črnomaljski komunalci vozijo na Cerod v Leskovcu. Čez Gorjance gre iz Metlike en zabojnik na dan.
Medtem ko je cena za zbiranje odpadkov ostala enaka, pa se je precej povečala za prevoz in prevzem na Cerodu. Zaradi tega je znesek na položnici višji za okrog evro na osebo, odvisen pa je tudi od količine odpadkov.
“Zato prosim, da ljudje čim bolj sortirajo odpadke in upoštevajo navodila na kontejnerjih na ekoloških otokih. Opažamo, da se je količina komunalnih odpadkov iz gospodinjstev in industrijskih odpadkov v zadnjem letu zmanjšala, komunalnih odpadkov iz gospodarstva in negospodarstva pa povečala. Tudi ločeno zbranih odpadkov je manj, vendar še vedno precej več, kot je priporočilo ministrstva za okolje in prostor, ki je priporočilo 13,5 do 19,4 kilograma odpadnih surovin na človeka na leto. V metliški občini pa smo jih lani zbrali 41,6 kilograma na občana,” pove Flajnikova.
Na vodovod je priključenih 97 odst. občanov, po ocenah Zavoda za zdravstveno varstvo pa je bila pitna voda iz zajetij v Obrhu in Jamnikih lani ustrezna. Težave pa so na suhorskem zajetju, kjer so lani pri dveh kemijskih analizah še vedno našli atrazin. Najbrž pa se bo pojavljal tudi v prihodnje, vse do takrat, dokler ne bodo očistili vseh divjih odlagališč.
Sicer pa so v metliški občini štiri čistilne naprave, na katere je priključena dobra polovica občanov in industrije, sedaj pa jo gradijo še na Suhorju.
“Rezultati čiščenja so zadovoljivi. Neredni izpusti tehnološke vode iz Beti pa povzročajo težave in dodatne stroške pri obratovanju metliške čistilne naprave, klavniške odplake pa v metliški in podzemeljski čistilni napravi. Za nemoteno delovanje metliške čistilne naprave bi morali čim prej dograditi zalogovnik za sprejem gošč iz malih čistilih naprav in greznic ter sito za odstranjevanje drobnih delcev,” načrtuje direktorica.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se