(KOMENTIRAMO) Kako smo v 30 letih zapravili vse
V Sloveniji je tako, da se veliko govori in malo (ali nič) naredi. Država gospodari na najslabši možni način. Če bi morali danes graditi državo, si je ne bi bili sposobni ustvariti. Še tisto, kar nam je zapustila Jugoslavija, smo v celoti zapravili. Dota je iztrošena, denarja za prepotrebne investicije pa premalo oziroma ga ni.

Infrastrukturo, ki je državotvornega pomena, je Slovenija podedovala iz Jugoslavije. Že prej smo imeli železnico, šole in bolnišnice, po drugi svetovni vojni pa dobili še ceste, vodovode, tovarne, banke, elektrarne, omrežje in elektriko, mrežo zdravstvenih ustanov, med njimi klinični center, pa hram slovenske kulture Cankarjev dom, stavbo parlamenta in še bi lahko naštevali.
In kaj je državnemu aparatu uspelo v 30 letih samostojnosti? Začnimo pri gospodarstvu. Državna podjetja in tovarne so oblastniki spravili na kolena in prodali zasebnikom. V tovarnah, ki so se obdržale, še imajo delo naši ljudje, a marsikje so plače nizke. Dobički gredo na račune lastnikov, to so večinoma tujci.
Novega UKC nismo sposobni zgraditi
Kaj smo v 30 letih naredili v zdravstvu? Popolnoma nič. Misliti je dala objava, morda celo provokacija, na Facebooku, ali bi bili danes sposobni zgraditi UKC. Denimo, kot je ljubljanski? Odgovor je jasen kot beli dan: ne. Niti majhnih bolnišnic ne zmorejo sestaviti, kaj šele bolnišnico velikosti kliničnega centra. Spomnimo se, kakšne sage so spremljale gradnjo nove pediatrije in onkološkega inštituta v Ljubljani. Ne nazadnje, tudi z urgentnim centrom na mini Ptuju zapleti trajajo že več kot desetletje.
Elektrarne na koncu življenjske dobe
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se