Dol s kmetijstvom, živele nutrije in medvedi?
Na Slovenskem je okrog 67.000 kmetij in vsaj toliko delovnih mest. Kmetje so letos s protesti že dvakrat opozorili, da so ob prenizkih odkupnih cenah in na drugi strani visokih proizvodnih stroških na robu preživetja. A zdi se, da se država na klice v sili ne odziva, pred primarno kmetijsko proizvodnjo imajo prednost nutrije in medvedi. Slednji se sprehajajo tudi v naši okolici, nedavno je bila medvedka z mladiči opažena v Poljčanah.

Lani v enakem obdobju so kmetje v povprečju prejeli 10 centov več za liter mleka, kar pomeni razliko 60 evrov po kravi. Mnogi kmetje so posledično na robu, opozarja prvi mož mlekarske zadruge Janko Petrovič, saj cene krmnih dodatkov in tudi energentov ostajajo visoke. Odkupne cene mleka so v začetku avgusta na svetovnem trgu dosegle najnižjo raven v zadnjih petih letih. Nizke cene so spodbudile praznjenje hlevov in s tem tudi zmanjšanje presežne ponudbe.
»Menim, da smo s cenami na dnu surovega mleka v regiji, pa tudi na dnu po obsegu proizvodnih količin,« je ocenil Petrovič. Trenutno se cena za liter mleka giblje okrog 43 centov: »Ta cena težko pokriva fiksne stroške, o ostanku sredstev za investicije in razvoj pa sploh ne moremo govoriti.« Da so kmetje z odkupno ceno lahko plačali osnovne položnice, so seveda varčevali tam, kjer je bilo mogoče, običajno pri nakupu močne krme, ki pa zelo vpliva na mlečnost. Posledica je bila neizogibna; upad mlečnosti in s tem prihodkov na kmetiji, zmanjševanje staleža živine.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se