Čebelarji bijejo plat zvona


Ob zadnjih pomorih čebel, ki so se, kot je znano, zgodili tudi v okolici Novega mesta in Sevnice (lani je bilo skupaj nekaj več kot 10 prijav zaradi suma pomorov, letos pa doslej že 49), se je danes s posebnim pozivom oglasila Čebelarska zveza Slovenije. Med drugim opozarja, da je vloga čebele kot opraševalca in kot indikatorja onesnaženosti v Sloveniji premalo cenjena. Predlagajo, da pristojno ministrstvo vsem gospodinjstvom pošlje letake o pomembnosti čebele za ohranjanje okolja in o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev (FFS). Na vsa prodajna mesta, kjer se prodajajo FFS, pa naj se obesi plakat o pomenu čebel. Oboje imajo na ČZS že napravljeno - potreben bi bil le ponatis.
V Zvezi so prepričani, da je potrebno zagotoviti sredstva za analize v primeru pomorov čebel in proti kršiteljem odločno ukrepati.
Predlagajo ustanovitev »ekološkega sklada« oz. »pesticidnega centra«. Del sredstev od prodaje FFS naj bi se namenil v ekološki sklad, iz katerega bi krili škodo čebelarjem.
Letos slovenski čebelarji preko zime beležijo preko 30% padec števila čebeljih družin, ki je posledica svetovnega pojava »izginjanja čebeljih družin«. Slovenski čebelji fond se je tako zmanjšal na slabih 100.000 čebeljih družin, kar pa je že kritična meja za opraševanje rastlin v Sloveniji. Tako nizko število čebeljih družin lahko predstavlja ekološko in gospodarsko katastrofo, posebej še v kmetijstvu. Eden od vzrokov za ta pojav je tudi pršica varoja, ki jo čebelarji zatirajo s sredstvi, ki so zelo draga. Predlagajo, da se zagotovijo enotna sredstva zanje.
Slovenski čebelarji so preko zime izgubili preko 50.000 čebeljih družin. Če cena ene družine znaša 100 €, znaša tako ocenjena škoda preko 5.000.000 €, pri čemer ni upoštevana izguba pridelka. Vsem nam mora biti cilj spet vzpostavitev čebeljega fonda od 170.000 - 220.000 čebeljih družin, kot so ga čebelarji imeli že pred leti in za vzpostavitve čebeljega fonda in ohranjanje avtohtone kranjske sivke je potrebno zagotoviti finančna sredstva.
Zmanjševanje čebeljega fonda je posledica tudi nepravične davčne zakonodaje, ki je začela veljati lani, opozarjajo v Čebelarski zvezi. Deluje destimulativno na čebelarje, saj se je čebelji fond lani, samo zaradi neustrezne davčne zakonodaje, zmanjšal za 20.000 čebeljih družin.
Glede na vse probleme, ki so se zgrnili na čebelarstvo in na kranjsko čebelo, se je potrebno lotiti izdelave čebelarskega zakona, ki bo ohranjanje avtohtone kranjske čebele in tudi celotno problematiko čebelarstva sistemsko uredil, še opozarjajo v Čebelarski zvezi Slovenije (celoten apel vam je na voljo v priponki).
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Čebelarski apel