Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Belokranjec, prof. dr. Mavretič iz ZDA gostoval na FIŠ


M. M., foto: Jernej Gabrič
31. 5. 2012, 09.50
Posodobljeno
04. 06. 2012 · 11:42
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

fis_11.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
fis-11
fis_12.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Foto: Jernej Gabrič
fis_15.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Prof. dr. Anton Mavretič iz Univerze v Bostonu, ki je lani podaril pomemben del svoje knjižnice novomeški Fakulteti za informacijske študije (FIŠ), je v torek obiskal FIŠ in imel ob tej priložnosti za študente in ostalo zainteresirano javnost predavanje na temo "Mali modularni kubični satelit za znastvene namene - študentska izgradnja".

Kot so danes sporočili iz FIŠ, je profesor predstavil projekt, ki ga skupaj s svojimi sodelavci izvaja za ameriške zračne sile (Air Force). Slikovito je opisal, kako v ZDA poteka sodelovanje med univerzo in drugimi organizacijami. Z nekaj praktičnimi primeri je prepričal o zahtevnosti izzivov, ki jih je reševal v svoji karieri, ter njihovi veličini. Resnično je trl trde orehe, kot se je sam izrazil v zaključku, ko je opisal tudi svojo dokaj trnovo pot. Rodil se je v Beli krajini, kjer do četrtega razreda ni mogel obiskovati osnovne šole, sedaj pa je profesor na Univerzi v Bostonu. Izpostavil je, da imamo Slovenci dobre šole in fakultete in da se po znanju lahko kosamo s komerkoli na svetu. Tisto, kar resnično potrebujemo, je pogum. Vlagati moramo v znanje, so zapisali v sporočilu za javnost.

Prof. dr. Mavretič je kot profesor na Univerzi v Bostonu, dopisni član SAZU in dolgoletni sodelavec ameriške vesoljske agencije NASA v ZDA naredil sijajno znanstveno-tehniško kariero. Med drugim je na sloviti univerzi Massachusetts Institute of Technology (MIT) razvijal in sprojektiral enega od raziskovalnih instrumentov za doslej najbolj oddaljen človekov izdelek v vesolju. Šlo je za vesoljsko kapsulo Voyager, ki je 15. avgusta 2006 dosegla razdaljo 100 astronomskih enot. To pomeni, da je bila že stokrat dlje, kot je Zemlja od Sonca. Prof. dr. Mavretič je bil glavni razvojni inženir instrumenta za meritev solarnega vetra, pritrjenega na Voyagerju. Sonda tehta približno 10 kilogramov, kar ni veliko, moč je samo 10 vatov, in je takrat, v 70. letih, stala 10 milijonov dolarjev, so še sporočili iz FIŠ.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.