Začetek konca reklam v koruzi
Upravno sodišče je lani prvič potrdilo odločbo kmetijske inšpekcije o odstranitvi oglasnega panoja s kmetijskega zemljišča. S postavljanjem tovrstnih panojev se namreč ne dosega namenska raba kmetijskega zemljišča, pri tem pa (ne)obdelanost tega zemljišča ni pomembna.

Slovenska zakonodaja s področja cestne infrastrukture jasno določa, kje in pod katerimi pogoji je dovoljeno oglaševanje ob državnih cestah, vendar te omejitve veljajo le za območje varovalnega pasu javnih cest (pri avtocesti ta znaša 40 metrov, pri hitrih cestah 35, pri glavnih cestah 25 in pri regionalnih cestah 15 metrov). Oglaševalska podjetja se tako omejitvam kot nadzoru pristojne inšpekcije pogosto preprosto izognejo – tako, da objekte za obveščanje in oglaševanje postavijo na zemljiščih zunaj varovalnih pasov cest, največkrat na kmetijskih.
Zakon o cestah postavljanje objektov za oglaševanje in obveščanje v območju državne ceste zunaj naselij načeloma prepoveduje, a dopušča nekaj izjem. Direkcija RS za infrastrukturo (DRSI) lahko torej ne glede na to določbo izda soglasje za postavitev takih objektov, »če so obvestila namenjena izboljšanju prometne varnosti; če se oglašuje gospodarski subjekt, ki dejavnost izvaja v stavbi, zgrajeni v varovalnem pasu državne ceste; če se objekt za obveščanje in oglaševanje postavlja na servisne prometne površine državne ceste ali druge površine, ki so v lasti fizičnih ali pravnih oseb, pod pogojem, da vsebina obvestila oz. oglasa ni vidna z državne ceste«.
Omejitve veljajo tudi v naseljih. Tam se lahko taki objekti postavljajo le »izven preglednega polja. Postavljanje elektronskih prikazovalnikov je ob državnih cestah prepovedano, svetlobne vitrine se lahko ob državnih cestah v naselju postavljajo zunaj vozišča državne ceste.
Na Inšpektoratu RS za infrastrukturo so povedali, da je za pravne osebe, samostojne podjetnike in posameznike, ki objekt za obveščanje in oglaševanje brez soglasja DRSI postavijo v območju državne ceste ali ga postavijo v nasprotju s pogoji iz soglasja, predvidena globa 2.000 evrov. Inšpektorji lahko obenem odredijo odstranitev takih objektov.
Oglasi na neobdelanih zemljiščih še bolj problematični
Kršenje zakona se izplača
Na delu tudi kmetijski inšpektorji
Nedovoljenega oglaševanja ob državnih cestah iz leta v leto več
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se