Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Večina delavcev še ne občuti konca krize


M. L.
26. 4. 2018, 17.00
Posodobljeno
03. 05. 2018 · 13:07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_2152_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_2152
naslovcned_000.jpg
M. L
Predsednica ZSSS Lidija Jerkič in predsednik SSSH Mladen Novosel sta na srečanju podpisala skupno izjavo. (Foto: M. L)
naslovndwd_000.jpg
M. L
Za Jerkičevo in Novosela je nesprejemljivo, da zaposlene podjetja vse bolj razglašajo za strošek, pri katerem je potrebno vse bolj varčevati. (Foto: M. L.)
nalsovnfdcdd_000.jpg
M. L
Današnje tradicionalno predprvomajsko srečanje obeh sindikatov na mejnem prehodu Obrežje-Bregana je bilo že dvanajsto. (Foto: M. L.)

Dopoldne so se na mednarodnem mejnem prehodu Obrežje ob prvem maju že dvanajstič srečali predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Zveze samostojnih sindikatov Hrvaške (SSSH). Predsednica ZSSS Lidija Jerkič in predsednik SSSH Mladen Novosel sta na srečanju podpisala skupno izjavo o kakovostnih delovnih mestih.

Kot sta v izjavi zapisala sindikata, sta Hrvaška in Slovenija že tri leta zunaj krize, očitna je gospodarska rast, ampak večina delavcev in državljanov (še) ne občuti tega gospodarskega izboljšanja.

»Kakovost delovnih mest pa se, vsaj v določenem obsegu, ravno v času gospodarskega okrevanja hitro zmanjšuje. Delavci po Evropi so zaradi teh trendov zelo prizadeti: Hrvaška je v primerjavi s povprečjem v EU, ki znaša 2,3 odstotke, z 8,4 odstotka prva med državami članicami Evropske unije po deležu prekarnega dela, Slovenija pa je s 4,5 odstotka na petem mestu. Poleg tega so za obe državi značilne visoka raven brezposelnosti, zlasti dolgoročna, težave zaradi neenakosti in tveganja revščine (ki raste tudi med zaposlenimi) ter nizka raven pokritosti s kolektivnimi pogodbami. Brezposelnost in nizka kakovost dela gresta tako z roko v roki in sta neposredna posledica varčevanja, šibkega socialnega dialoga, zanikanja delovnih in sindikalnih pravic, tudi pravice do kolektivnih pogajanj,« sta sindikata zapisala v skupno izjavo, s katero izražata svojo zavezo za nadaljnja prizadevanja za pravično ovrednoteno delo in zmanjševanje družbene neenakosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.