Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Stroški dela: v tujini višji, v Sloveniji nižji!


STA/N.J.
17. 12. 2013, 12.44
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Stroški dela na uro so se tako v območju evra kot v EU v tretjem četrtletju glede na enako obdobje leto prej zvišali za odstotek, medtem ko so se v Sloveniji znižali za 0,6 odstotka, je objavil evropski statistični urad Eurostat.

Evri, denar, gotovina, bankovci
Thinkstock
Večina bankovcev je bila še na polah s po šestimi bankovci, na manjši količini so manjkali hologrami in druga zaščita proti ponarejanju.

Stroške dela sestavljajo plače in drugi stroški, kot so prispevki delodajalca za socialno varnost. V območju evra so se plače na uro v tretjem četrtletju na letni ravni zvišale za 1,3 odstotka, drugi stroški pa za 0,4 odstotka. V drugem četrtletju je bila rast 1,4- oziroma 0,3-odstotna.

V EU so se plače v tretjem četrtletju na letni ravni zvišale za 1,2 odstotka, drugi stroški pa za 0,3 odstotka. V drugem četrtletju je bila rast 1,3- oziroma 0,5-odstotna.

euro.jpg
Zajem zaslonske slike
Storilci so ponavadi zelo mirni, v pogovoru in pri odvračanju pozornosti pa prepričljivi.

 

Med državami članicami, za katere so bili podatki za drugo četrtletje dostopni, so najvišjo rast stroškov dela na uro na letni ravni zabeležili v Estoniji (+8,1 odstotka), Litvi (+6,2 odstotka) Latviji (+5,9 odstotka) in Avstriji (+3,9 odstotka).

V Sloveniji 'varčujejo' pri plačah

V evrskem območju so stroški dela na uro v tretjem četrtletju na letni ravni v industriji narasli za 1,6 odstotka, v storitvenem sektorju pa za odstotek, medtem ko so v gradbeništvu padli za 0,2 odstotka. V EU je bila rast v industriji 1,4-odstotna, v storitvenem sektorju pa 0,9-odstotna, medtem ko se je v gradbeništvu znižala za 0,2 odstotka.

Najvišji padec stroškov pa so zabeležili na Cipru (-7,6 odstotka), Češkem (-2,9 odstotka), Irskem (-1,6 odstotka), v Sloveniji (-0,6 odstotka) in na Portugalskem (-0,1 odstotka).


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.