Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenija: Cene goriv se vidno in vztrajno zvišujejo


Senka Dreu
30. 3. 2021, 21.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Odločitev vlade, da s prvim oktobrom lani sprosti cene naftnih derivatov, ki se od takrat oblikujejo prosto na trgu, so med ljudmi večinoma vzbudile negativne odzive; prepričani so namreč bili, da bodo cene nemudoma poletele v nebo. To se ni zgodilo, še več, kar nekaj časa so ostale rekordno nizke, saj smo za liter bencina plačali manj kot evro.

1617025869_sd-bencin.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ljudje so bili pomirjeni, gorivo ni bilo več tema pogovorov, a so cene nato začele potihem rasti. Če uporabimo izraz zdrava kmečka pamet, ki simbolizira prvinsko in najbolj pristno človeško logiko, je bila torej skrb upravičena. Cene sicer še niso eksplodirale in dosegle vrhuncev izpred epidemije, so pa na najboljši poti, da se tja znova zavihtijo in jih celo presežejo. Le da si tokrat ne moremo pomagati s »tankanjem« pri sosedih, ker so meje več ali manj zaprte.

Vlada sprostila le marže

Da je cena goriv na slovenskem trgu v največji meri odvisna od cene nafte na svetovnem trgu, pravijo na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, zato se gibljejo podobno kot v sosednjih državah EU. »Ob liberalizaciji cen je bil sodček Opec nafte na svetovnih trgih vreden tik pod 40 dolarjev, danes pa je ista količina surove nafte vredna že okoli 55 dolarjev, kar je skoraj 30 odstotkov več, kažejo podatki na Oilprice.com. Ob tem je treba poudariti, da je ob sprostitvi cen naftnih derivatov vlada v bistvu sprostila le marže nanje, kar pomeni, da naftni distributerji sedaj sami določajo marže, ki pa v strukturi cene predstavljajo le manjši del končne maloprodajne cene naftnih derivatov,« pojasnjujejo. »Cena surove nafte se torej počasi, a vztrajno bliža vrednostim na naftnih trgih tik pred koronakrizo na začetku lanskega leta, ko je bil sodček vreden več kot 60 dolarjev. Nato pa je pandemija in posledično kopičenje zalog konec aprila ceno sodčka potisnila navzdol celo na komaj 13 dolarjev. Cene na slovenskih črpalkah so za potrošnike trenutno še vedno nižje, kot pa so bile pred marcem 2020. Takrat so se gibale nad 1,2 evra za obe vrsti goriva.«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.