Slavnostni sprejem dekanov članic Univerzitetnega prostora Novo mesto



Univerzitetno in raziskovalno središče Novo mesto je v sodelovanju z ustanoviteljem Mestno občino Novo mesto na prvi študijski dan, dne 1. 10. 2012 v Mestni hiši Rotovž organiziralo slavnostni sprejem dekanov članic Univerzitetnega prostora Novo mesto (UNM):
-Fakultete za industrijski inženiring Novo mesto,
-Fakultete za informacijske študije v Novem mestu,
-Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu,
-Visoke šole za upravljanje podeželja Novo mesto.
Dekane in prodekane fakultet sta nagovorila direktorica Univerzitetnega in raziskovalnega središča Novo mesto, dr. Damjana Miklič Milek in župan Mestne občine Novo mesto, Alojzij Muhič. S tovrstnim dogodkom, ki se na ta dan odvija v podobnih oblikah v večini univerzitetnih mest, so letos pričeli prvič, v želji, da postane tradicionalen.
Direktorica URS Novo mesto je ob dogodku poudarila, da so ravno dekani, prodekani, prodekanje na posamezni fakulteti tisti, ki lahko nove študente, polne novih pričakovanj, idej in ciljev ter z različnimi osebnimi predstavami o samem študiju prepoznavajo kot izzive, na katere se je potrebno vsak trenutek ustrezno odzvati. Živimo v obdobju, ko se spreminjajo obstoječa področja znanosti, rastejo oz. razvijajo se nova področja, spreminja se tudi odnos do različnih področij znanosti. Raziskovalci se vse bolj interdisciplinarno povezujejo in ustvarjajo mnogo stičnih točk znotraj in med posameznimi znanstvenimi vedami. In pravočasno podajanje usvojenega teoretičnega in praktičnega znanja in kompetenc naslednjim generacijam je tisti »evolucijski« faktor, ki je v akademskem prostoru pokazatelj kakovosti pedagoškega in raziskovalnega dela. Direktorica je izrazila mnenje, da imajo v tem pogledu majhne fakultete oz. visokošolski zavodi prednost, saj se lahko hitreje prilagajajo potrebam okolja ter neposredno potrebam gospodarstva. V prihodnje bo tako ključno povezovanje gospodarstva oziroma strateških partnerjev z vrhunskim univerzitetnim kadrom v procesih izobraževanja ter univerzitetnega razvoja in raziskovanja. Direktorica je izrazila tudi zadovoljstvo ob dejstvu, da imajo članice UNM vsako leto večji vpis študentov, postajajo iz leta v leto bolj prepoznavne in se trdno pozicionirajo ob bok ostalim fakultetam v Sloveniji. Kljub zavedanju, da bo rast in razvoj posamezne fakultete pomenila določene izzive predvsem na področju infrastrukture (oz. njenega pomanjkanja), se takih izzivov v našem prostoru veselimo. Zagotovo bo URS Novo mesto tudi v bodoče skladno z Odlokom o ustanovitvi spodbujal in razvijal ne le institucijo Univerze, temveč celovit pogled ter umeščanje Univerzitetnega prostora v Novo mesto. Direktorica je ob zaključku dekanom, prodekanom in ostalim predstavnikom visokošolskih zavodov zaželela veliko uspehov pri pedagoškem in raziskovalnem delu z mladimi, ter predvsem veliko modrosti pri prepoznavanju novih talentov, njihovih idej in upov.
Dogodka so se poleg vabljenih dekanov članic Univerzitetnega prostora Novo mesto udeležili tudi g. Tomaž Kordiš, direktor Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine, g. Gregor Macedoni, g. Štefan David ter mag. Miroslav Berger, člani Sveta zavoda URS Novo mesto ter drugi predstavniki visokošolskih zavodov.
V nadaljevanju povzemamo najpomembnejše dosežke posameznih fakultet Univerzitetnega prostora Novo mesto, na katere smo na URS Novo mesto še posebej ponosni:
Fakulteta za informacijske študije (FIŠ)
Na Fakulteti za informacijske študije bodo letos vpisali oz. vpisujejo peto generacijo študentov, tako bo skupaj že 300 študentov, pohvalijo pa se lahko tudi s 43 diplomanti. Po štirih letih od ustanovitve je fakulteta trdno uvrščena v omrežje središč znanja s področja informacijsko komunikacijske tehnologije.
Izvajajo študijske programe Informatika v sodobni družbi, to so univerzitetni, visokošolski strokovni in magistrski študijski programi. Ker gre za javno fakulteto, je študij za redne študente brezplačen. Študijski proces izvajajo mladi, a zelo strokovni profesorji in asistenti. Ker imajo skupine študentov na FIŠ v povprečju okrog 25 študentov, le ti niso samo številke, ampak osebe z imenom, obrazom in s talenti, ki jih pozorno prepoznavajo in razvijajo. Študij dodatno bogatijo z obiski strokovnjakov iz podjetij in tujih univerz, z organizacijo domačih in mednarodnih konferenc ter zimskih in poletnih šol. Študente vključujejo tudi v raziskovalno in razvojno delo za domače in tuje naročnike. S tem zagotavljajo, da njihovi diplomanti niso samo dobri poznavalci informacijsko komunikacijske tehnologije, ampak obvladajo tudi družbene in organizacijske okvirje, v katere je treba vpeti to tehnologijo. Diplomanti njihovih študijskih programov povezujejo oddelke za informatiko z ostalimi oddelki, da bo organizacija s pomočjo informacijske tehnologije hitreje dosegla svoje cilje. S svojo širino so sposobni reševati kompleksne probleme in generirati nove ideje.
Letos bodo na FIŠ začeli tudi z izvajanjem doktorskega študija Informacijska družba. V okviru javnega razpisa bodo lahko študentje na FIŠ pridobili sofinanciranje doktorskega študija v obliki celotne šolnine ali denarne spodbude.
V študijskem letu 2012/13 se bo na FIŠ v pedagoški proces vključevalo šest visokošolskih učiteljev iz tujine, ki bodo še dodatno obogatili predavanja.
Fakulteta za informacijske študije je spomladi v sklopu razpisa FP7 (Future Emerging Technologies) skupaj s partnerji prijavila več različnih projektnih predlogov. To za fakulteto predstavlja nove možnosti mednarodnega sodelovanja na znanstveno-raziskovalnem področju. Premor med predavanji, so v poletnih mesecih na FIŠ-u izkoristili za pripravo znanstvenih objav in pripravo projektov s svojimi raziskovalnimi partnerji. V juliju in avgustu so pripravili več kot 10 prijav projektov na različne razpise, kjer bodo v različnih projektnih konzorcijih prispevali svoje znanje s področja analize in obdelave podatkov, rudarjenja v podatkih in razvoja informacijskih sistem.
Poleg tega so poleti pripravili dve poletni šoli, ki sta letos potekali že tretje leto. Prva z naslovom Varnost računalništva v oblaku se je odvijala konec junija oziroma v začetku julija, druga z naslovom Osnovni koraki razvoja aplikacij na pametnih napravah pa v prvi polovici avgusta. Skupaj so zabeležili 41 udeležencev, najmlajši je imel 13 let. Nova znanja in izkušnje so z udeleženci delili visokošolski učitelji iz Slovenije ter dveh univerz iz Velike Britanije in Hrvaške. Prav tako je bila udeležba priložnost za sodelovanje z gospodarstvom, saj so na poletnih šolah sodelovali domači in tuji strokovnjaki iz prakse s področja tehnike in družboslovja. Poletni šoli sta tako popestrili izobraževalno ponudbo in ob enem obogatili poletno dogajanje v dolenjski prestolnici.
Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu (FOŠ)
Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu (FOŠ) je fakulteta, ki je v letu 2010/2011 začela izvajati magistrski in doktorski študijski program Menedžment kakovosti. Skladno s strateškim načrtom FOŠ pa so dodiplomski študijski program začeli izvajati v naslednjem študijskem letu 2011/2012.
Z velikim veseljem so na FOŠ spremljali število vpisanih študentov, ki je nenehno naraščalo. Prvo leto so imeli vpisanih 29 študentov, lani 103, letos pa načrtujejo vpis 50 novih študentov, kar bi pomenilo, da bo imel FOŠ letos skupaj 150 študentov.
Vsi študijski programi se na FOŠ izvajajo v obliki izrednega študija, saj so vsi njihovi študentje zaposleni. Dejstev, da več kot polovica študentov prihaja izven naše regije ter da večina študentov prihaja iz poslovno odličnih organizacij, so še posebej veseli.
Na FOŠ so ponosni na svoj akademski zbor, ki predstavlja preplet akademskih misli in sodobnih praktičnih znanj. Poleg rednih in izrednih profesorjev, docentov in ostalih članov akademskega zbora pri izvedbi doktorskega študija sodelujejo z zunanjimi profesorji saj želijo svojim doktorandom ponuditi najboljše oziroma vodilne avtoritete na določenih področjih.
Na fakulteti so začeli izdajati Revijo za univerzalno odličnost (RUO), ki je izšla že v treh številkah, v pripravi pa je tudi začetek izdajanja nove znanstvene revije European Journal of Critical Organization Issues (EJCOI). Obe reviji sta spletni in prosto dostopni javnosti.
Letos aprila, je FOŠ izvedel prvo v nizu mednarodnih znanstvenih konferenc z naslovom Upravljanje v postranziciji, v mesecu maju pa je v sodelovanju organiziral tradicionalnega Foruma odličnosti in Mojstrstva. Na obeh dogodkih so beležili veliko udeležbo, prijetne odzive udeležencev in pohvale za odličnost organizacije.
FOŠ je vzpostavil svojo lastno knjižnico oziroma Študijsko središče. Del sredstev je bil pridobljen tudi na podlagi donatorskih prispevkov podjetij in posameznikov. Knjižnica je vpisana v razvid, deluje v polnem obsegu, vodi pa jo knjižničarka, ki je zaposlena na FOŠ.
Junija 2012 je fakulteta uspešno izvedla svojo prvo Poletno Šolo. Tematika je bila usmerjena v poznavanje sistemov vodenja kakovosti.
Sistematično in dokaj inovativno so na FOŠ svoje študente že do sedaj vključevali v razvoj in izvedbo internih projektov.
Letos na FOŠ pričakujejo prve diplomante visokošolskega strokovnega programa in prve magistre, prve doktorje znanosti pa bodo promovirali v letu 2013. Slednjih so še posebej veseli, saj se v doktorski študij osredotočajo s posebnim osebnim pristopom. Prva promocija v doktorski naslov na FOŠ bo tudi prva promocija v doktorski naslov fakultete s sedežem v Novem mestu oziroma JV Sloveniji.
Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto
Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto (FINI Novo mesto) je z izvajanjem izrednega dodiplomskega visokošolskega programa Strojništva (VPS) in fakultetnega programa strojništva (FPS) pričela v letu 2011.
Koncept izobraževanja na dodiplomskem ter v nadaljevanju na magistrskem in doktorskem študiju, temelji na razvoju ter aplikativnemu usmerjanju odličnih kadrov, diplomiranih inženirjev, magistrov in doktorjev znanosti, ki bodo zaradi pridobljenih znanj in kompetenc direktno uporabni v proizvodnji komponent, izdelkov in naprav za avtomobilsko industrijo, za avtomobile Renault ter druga nova sodobna vozila, ter za druge proizvajalce omenjenih izdelkov v Sloveniji in tujini.
V študijskem letu 2011/2012 so v prvi in drugi letnik izrednega študija vpisali 70 študentov, v letošnjem študijskem letu pa načrtujejo število študentov podvojiti. Prve diplomante pričakujejo v letu 2013.
FINI sodeluje s fakultetami Univerze v Ljubljani in Mariboru, s fakultetami v tujini ter z večjim številom proizvajalcev ter podjetij avtomobilske in druge industrije v Sloveniji.
Visoka šola za upravljanje podeželja
Visoka šola za upravljanje podeželja bo v študijskem letu 2012/2013 predvsem pripravljala vsa potrebna gradiva ter pričela z organiziranjem dela v okviru nastajajoče visoke šole za pridobitev akreditacij za začetek izvajanja študijskih programov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
