Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

RIC končuje projekt finančne pismenosti za Rome. Ker ni razpisov, manj zaposlenih.


M. Ž.
28. 1. 2016, 11.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

ric01.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
ric01
ric07.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Marjeta Gašperšič in Gabi Ogulin Počrvina (Foto: M. Ž.)
ric20.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Med didaktično igro Romonopoly.
ric02.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
ric04.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Razvojno izobraževalni center Novo mesto (RIC) konec tega meseca zaključuje z vodenjem triletnega mednarodnega projekta FINALLY – Finančna pismenost za Rome, ki ga je sofinancirala s Evropske unije skozi program Vseživljenjsko učenje. Na dopoldanski novinarski konferenci je dosežke tega projekta predstavila mag. Gabi Ogulin Počrvina, direktorica RIC-a Marjeta Gašperšič pa je povzela rezultate v preteklem letu in nič kaj spodbudne razmere, v katerem so se na tem zavodu znašli letos.

V omenjenem projektu se je novomeški RIC skupaj z osmimi projektnimi partnerji iz šestih držav - Italije, Bolgarije, Srbije, Grčije in Slovaške lotil naloge ugotoviti potrebe Romov po finančni pismenosti in na podlagi tega razviti izobraževalni program. »To nam je v tem obdobju uspelo, in sicer smo naprej v vseh državah partnericah opravili raziskavo o potrebah romske populacije po finančni pismenosti in nato oblikovali 56-urni izobraževalni program, ki obsega štiri module – o družinskem proračunu, varčevanju, razumnem izposojanju denarja in kako povečati prihodke,« je pojasnila Gabi Ogulin Počrvina.

Program je oblikovan za mlade odrasle Rome, ki imajo pogosto višjo izobrazbo kot njihovi sorodniki in so bolj dovzetni za izobraževanje. V projektu so nastala različna učna gradiva - priročnik za učitelja, delovni zvezek za udeleženca, in didaktična igra Romonopoly, ki imajo velik trajnostni potencial, saj so prevedena v vse partnerske jezike ter angleščino in so na voljo v tiskani in elektronski različici, je poudarila in dodala, da so z določenimi prilagoditvami primerna tudi za usposabljanje finančne pismenosti drugih ciljnih skupin.

Projekt je vreden 381 tisoč evrov, od tega je 75 odstotkov prispevala Evropska unija, ostalo pa je lastni delež projektnih partnerjev, med drugim tudi novomeškega RIC-a.

Lani 26 zaposlenih, zdaj 16

Kot je dejala Marjeta Gašperšič, so na RIC-u prišli do trenutka, ko 100-odtstotno odvisen od tega, kako denar pridobi na trgu oziroma na razpisih, kar vključuje tudi financiranje različnih dejavnosti iz Ministrstva za izobraževanje, ki se letos prvič pripravlja, da bo del dejavnosti, ki jim jih je 15 let financiralo, dalo na razpis. »To pomeni določeno tveganje, saj se z vsakim zaključenim projektom zaključuje ena zgodba. In če želiš ohraniti ponudbo in delovna mesta, moraš imeti pred zaključkom starega projekta že novega. Trenutno smo ugotavljali, da bi morali oddati 100 prijav, da bi zagotovili stabilnost poslovanja,« je pojasnila.

Prvič se je zgodilo, da niso dobili dovolj novih projektov, da bi zaposlenim za določen čas, ki so osvojili določene spretnosti ter imajo znanje in licence, ponudili delo v novih projektih. Tako se je število zaposlenih zmanjšalo iz 26 v lanskem letu na 17, od tega je 13 zaposlenih za nedoločen čas, ostali pa za določen čas. »Od projektov najbolj obžalujemo, da ni PUM-a, projektnega učenja za mlade osipnike, ki so tu dobili pomoč, da so se vrnili v izobraževanje in našli zaposlitev ali preprosto nekoliko spremenili svoje cilje v življenju in stopili na drugo pot. Žalostno je, da je denar po zagotovilih ministrstva za delo zagotovljen, nekaj več kot tri milijone evrov v letošnjem proračunu, pa nihče v državnih službah ne zna povedati, kdaj se bo program lahko nadaljeval,« je obžalovala Marjeta Gašperšič.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.