Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pazljivo, da vam z računa ne poberejo vsega denarja!


Mojca Zemljarič
26. 8. 2023, 23.21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Policija in strokovnjaki za spletno varnost nenehno pozivajo k previdnosti v digitalnem svetu. Kljub temu je število spletnih zlorab in goljufij v porastu. V nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT so lani zabeležili več kot 4.100 kibernetskih incidentov, kar je 30 odstotkov več kot leto prej.

1692876159_Čg_kreditna_kartica.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Med tarčami spletnih kriminalcev je bila tudi republiška uprava za zaščito in reševanje. Podatki o škodi, ki so jo utrpele žrtve spletnih prevar, so skrb vzbujajoči. Najvišji znesek oškodovanja, ki so ga zabeležili na centru SI-CERT, znaša 400.000 evrov, šlo je za izsiljevanje z lažnimi grožnjami o pregonu.

Z bančnih računov sunejo po nekaj tisočakov

Tudi ni manjkalo veliko, da bi zaradi vdora v poslovno komunikacijo prišlo do nakazila tri milijone evrov na nepravi naslov. Prenos denarja so pravočasno zaustavili, zahvaljujoč nadzornim mehanizmom bank in državnemu uradu za preprečevanje pranja denarja. 58.000 evrov je povprečni znesek oškodovanja v tako imenovani nigerijski prevari z vnaprejšnjim plačilom, 31.000 evrov pa povprečni znesek oškodovanja v ljubezenski prevari. Kriminalci na spletu se predstavljajo tudi kot strokovnjaki Microsofta za tehnično pomoč. Seveda niso verodostojni, ampak lažni. Na ta račun jim je uspelo uporabnike spleta povprečno ogoljufati za 19 tisočakov. 3.400 evrov je znesek povprečnega oškodovanja pri zlorabah plačilnih kartic in 780 evrov povprečno oškodovanje pri spletnem nakupovanju.

Vdor v spletno denarnico daje prosto pot potrošnji denarja

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.