Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

OECD o bolniškem dopustu v Sloveniji: „Nadomestila zelo velikodušna“


Mojca Zemljarič
7. 3. 2022, 22.09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ena od sistemskih pomanjkljivosti v Sloveniji je vprašanje dolgotrajnega bolniškega dopusta. V večini evropskih držav lahko bolniški dopust traja največ leto dni, v Sloveniji pa so posamezniki v staležu po več let.

1646662240_mz-bolniske.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je bilo januarja v staležu, ki je neprekinjeno trajal pet let, skoraj 350 ljudi. Trenutna rekorderka je v staležu od leta 2009 (13 let), prihaja pa z območja Prekmurja. Sledi ji Mariborčan, ki je v staležu 12 let, od januarja 2010.

S sistemom invalidskega in zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji ter možnostmi njegove reforme se je ukvarjala Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Kot ugotavljajo, ima slovenski sistem dokaj edinstvene značilnosti. Po njihovi oceni so nadomestila za čas bolezni v primerjavi z drugimi članicami OECD in nadomestila iz invalidskega zavarovanja zelo velikodušna. „Še več, ker obdobje nadomestil za čas bolezni ni časovno omejeno, je privlačno plačilo socialnega zavarovanja, ki ne spodbuja k prehodu na invalidsko nadomestilo ali k vrnitvi na delo. To povzroča vse večje težave z dolgotrajno odsotnostjo z dela zaradi bolezni. Leta 2019 je skoraj ena od treh odsotnosti zaradi bolezni trajala leto dni ali še več,“ navaja OECD, ki med drugim ugotavlja tudi pomanjkljivosti na področju učinkovite poklicne rehabilitacije.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.