© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Od danes ločeno zbiranje bioloških odpadkov in strožje kazni v prometu


dolenjski-list
M.Ž.,STA
1. 7. 2011, 06.45
Posodobljeno
27. 07. 2011 · 12:38
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

odlaganje_organskih_odpadkov_velika.jpg
spletna stran JKP Grosuplje
Foto: spletna stran JKP Grosuplje

##IMAGE-3460390##

Danes sta začela veljati tako uredba o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom kot nova prometna zakonodaja, ki po eni strani prinaša višje kazni za najhujše prekrške, po drugi strani pa sistematično ureja preventivo, izobraževanje ter nadzorstveno politiko.

Pri biološko razgradljivih odpadkih ločimo kuhinjske odpadke iz gospodinjstva, zeleni vrtni odpad ter odpadke, ki nastanejo v gostinstvu. Medtem ko sta prvi dve vrsti odpadkov primerni predvsem za predelavo v kompostarnah, so zadnji primerni predvsem za predelavo v bioplinarnah. Na ministrstvu za okolje močno priporočajo hišno kompostiranje. Tisti, ki se bodo zanj odločili, bodo tudi prihranili pri stroških, saj jim javne službe ne bodo smele obračunavati odvoza biološko razgradljivih odpadkov. Izvajalci javnih služb morajo ob tem voditi evidenco o hišnem kompostiranju.

Glede cen odvoza in predelave biološko razgradljivih odpadkov je generalna direktorica direktorata za okolje Barbara Avčin Tržan nedavno dejala, da je "metodologija oblikovanja cen v medresorski obravnavi". Težko pa je dati pavšalno oceno, saj vsaka občina to ureja po svoje, cena pa bo odvisna tudi od deleža individualnega kompostiranja. Občinski odloki poleg tega določajo tudi način izvajanje uredbe v posameznih občinah.

Višje kazni v prometu

Kazni se posebej zaostrujejo za vožnjo pod vplivom alkohola, preveliko hitrost in nepravilno stran vožnje. Eden od ciljev nove zakonodaje je zato tudi ta, da se najhujše kršitelje takoj izloči iz prometa in njihova nadaljnja hitra obravnava.

Kazni se posebno zaostrujejo za vožnjo pod vplivom alkohola, preveliko hitrost in nepravilno stran vožnje. Eden od ciljev nove zakonodaje je zato tudi ta, da se najhujše kršitelje takoj izloči iz prometa ter njihova nadaljnja hitra obravnava. Z najmanj 1200 evri in 18 kazenskimi točkami oz. odvzemom vozniškega dovoljenja se bo kaznovalo voznike, ki bodo na hitri cesti in avtocesti vozili v nasprotno smer.

Takojšen odvzem izpita in najmanj 1200 evrov kazni sta predvidena tudi za prekoračitev hitrosti za več kot 30 kilometrov na uro v območju mirnega prometa oz. za prekoračitev za več kot 50 kilometrov na uro v naselju. Isto kazen bodo dobili tudi vozniki, ki jim bo preizkus alkoholiziranosti pokazal več kot 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka.

Hkrati pa so določbe nove zakonodaje tudi bolj sistemske in gredo v smer spreminjanja odnosa do cestnega prometa. Tako kot rešitev ponuja rehabilitacijske programe, in sicer edukacijske delavnice za voznike, ki ne pijejo tvegano, psihosocialne delavnice za tiste, ki škodljivo pijejo in redno uporabljajo psihoaktivne snovi, ter programi zdravljenja odvisnosti.

Novi zakoni prinašajo tudi novosti na področjih registracije motornih vozil, prenosu lastništva vozil in tehničnih pregledov tovornih vozil. Prav tako podrobneje urejajo področje gospodarjenja javnih infrastruktur.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.