Nenavadno kadrovanje v metliškem zdravstvenem domu

##IMAGE-2285439##
Ker v metliškem zdravstvenem domu dosedanjemu direktorju Miru Vukoviču, dr. medicine, poteče direktorski mandat, so objavili razpis za novega direktorja. Kaj se je dogajalo na sejah sveta zavoda, na katerih so najprej odpirali prispele vloge, potem pa izbirali bodočega direktorja, morda javnost ne bi nikoli izvedela, če ne bi v novinarske hiše po elektronski pošti prispeli pismi, ki ju je Mira Brodarič, zaposlena v tem zdravstvenem domu, sicer pa ena od kandidatk, naslovila na različne naslove.
A pisem, kot je zatrdila, zagotovo ni poslala medijem. Kdo je pismi poslal, ne ve, ker gre za anonimneža. Prav tako ne ve, kakšni so bili njegovi nameni, a meni, da dobri gotovo ne. Je pa zato najbrž prejela marsikateri klic, ali želi svojo zgodbo povedati v javnosti. Tudi iz naše hiše. Najprej je pogovor zavrnila, po premisleku in posvetovanju pa se je odločila spregovoriti.
Pritožbe Mire Brodarič
Kot je povedala Brodaričeva, je bila 8. oktobra sklicana 4. redna seja sveta zdravstvenega doma. Na dnevnem redu je bilo tudi odpiranje in obravnava vlog kandidatov za direktorja.
»Pred obravnavo te točke je predsednik sveta zavoda Đorđe Nemanič, dr. med., zahteval, da kot članica sveta zavoda, v katerem sem predstavnica zaposlenih, odidem s seje. Rekel je, da je videl med prispelimi vlogami tudi mojo, čeprav jih še niso odpirali. Prisotnih ni pozval k razpravi in ni podal predloga sklepa o mojem odhodu s seje. Njegovi zahtevi sem nasprotovala, ne nazadnje tudi zato, ker sem se pred tem pozanimala, ali obstaja predpis o izločitvi s seje, a ga nisem našla. Ana Bilbija, ki nam je ni nihče predstavil in je takrat še nisem poznala, pozneje pa sem izvedela, da je pravna svetovalka zdravstvenega doma, je dejala, da izločitev ureja zakon o upravnem postopku. Vem, da so seje sveta zavoda javne, razen če ni drugače opredeljeno, vendar nečlani sveta nimajo pravice razpravljati. Omenjena gospa pa si je to pravico vzela. Predstavnik lokalne skupnosti je zahteval, da vsi, ki niso člani sveta zavoda, zapustijo sejo, vendar sem odšla le jaz. Pred odhodom pa sem vztrajala, da imam v skladu s statutom in poslovnikom metliškega zdravstvenega doma ter z zakonom o sodelovanju delavcev pri upravljanju pravico in dolžnost, da sodelujem v postopku kot predstavnica zaposlenih. Zato sem želela slišati mnenje članov sveta. A niso o moji pobudi ne razpravljali ne glasovali, ampak so dogajanje le molče opazovali,« je povedala Brodaričeva, ki je v tem zdravstvenem domu zaposlena od leta 1979. Sedaj je strokovna vodja VII, po izobrazbi pa je diplomirana medicinska sestra, magistra ekonomskih in poslovnih ved in zaključuje doktorski študij ekonomske smeri.
Po tem dogodku je Brodaričeva poslala pisma na ministrstvo za pravosodje in javno upravo ter ministrstvo za zdravje, na metliško občino, občinski svet, komisijo za preprečevanje korupcije, varuhinji človekovih pravic, sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije ter sindikatu delavcev v zdravstveni negi. Prosila jih je, da ugotovijo, ali je bilo ravnanja sveta in njegovega predsednika zakonito, ter predlagala, da se postopek ponovi in se ji omogoči, da sodeluje pri odpiranju in obravnavanju vlog. Zaradi zavajajoče in zmotne uporabe zakona o upravnem postopku pa naj razveljavijo vse sklepe sveta zavoda pri tej točki dnevnega reda. Meni, da je bila njej in zaposlenim nezakonito in diskriminacijsko odvzeta pravica, ki izhaja iz zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju, zakona o zavodih ter statuta in poslovnika metliškega zdravstvenega doma. Če pa bi ugotovili, da je bil nezakonit celoten postopek, predlaga odpoklic vseh članov sveta.
A odgovor je doslej prejela le z ministrstva za zdravstvo, v njem pa so zapisali, da njeno pritožbo prepuščajo v obravnavo občini, ki je ustanoviteljica metliškega zdravstvenega doma.
»Dve uri pred sejo, ki je bila 15. oktobra in za katero sem izvedela po naključju, pa sem prejela še sporočilo metliškega župana Darka Zevnika, da bom po končanem postopku prejela mnenje pravne službe. Na seji sredi oktobra naj bi glasovali o novem direktorju, mene, ki sem članica sveta zavoda, pa ni o tem nihče obvestil. Nisem prejela niti gradiva ne zapisnika prejšnje seje. Ponovno sem bila torej diskriminirana in popolnoma izključena iz postopka. Ustaljena praksa pri izbiri direktorjev javnih zavodov je tudi osebna predstavitev kandidatov, ki pa je v tem primeru ni bilo. Ker se zavedam, da je moja dolžnost, da se udeležim seje sveta, sem šla na sejo. A mi tudi tokrat niso dovolili prisostvovati. Pozneje sem izvedela, da so že na seji 8. oktobra sklenili, da me ne bodo povabili na naslednjo sejo, a mi ni tega nihče povedal,« pripoveduje Mira.
Brodaričeva pravi, da je tako in tako nameravala sama zapustiti sejo, ko bi odpirali njeno vlogo in o njej odločali. A da sploh ne bi šla na sejo, če bi jo prej kdo poklical in ji povedal, da ne želijo, da je prisotna. »Vseeno mi je, kdo bo direktor, a takšno obnašanje, kot so ga imeli do mene, se mi ne zdi pravo in sem razočarana. Sicer pa nisem dobila niti nobenega sklepa o imenovanju direktorja, kdor koli že bo. Uradno ne vem prav ničesar,« je razočarana Brodaričeva.
Župan: "Najprej komisija"
Za pojasnilo smo prosili tudi metliškega župana Darka Zevnika. »Kaj se je dogajalo na sejah sveta zdravstvenega doma, najbolj vedo tisti, ki so bili prisotni. Vem pa, da si je zdravstveni dom za sejo dobil pravno pomoč, ki je svetovala, naj Brodaričeva zapusti sejo. Že dve uri po prvi seji je na občinsko upravo prišla pritožba, prav tako po drugi seji. Po pritožbah pa smo dobili na občino tudi prošnjo sveta zavoda, da bi občinski svet dal mnenje k imenovanju Mira Vukoviča za direktorja zdravstvenega doma. Ta prošnja je prišla tik pred oktobrsko sejo občinskega sveta, zato jo bomo obravnavali na naslednji seji,« je dejal župan ter pripomnil, da so razmere v zdravstvenem domu precej zapletene. Zakon namreč ne predvideva nadomestnega člana sveta zavoda, statut in poslovnik zavoda pa ne predvidevata takšnih zapletov in zato tudi ne rešitve. »V zakonu o upravnem postopku pa je v takšnih primerih predvidena izločitev člana sveta zavoda,« je še pojasnil Zevnik.
Sicer pa je dejal, da bo zadevo najprej pregledala komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja pri občinskem svetu, na katero je bila tudi naslovljena pritožba Brodaričeve. Potem pa se bodo odločili. »Dokler se komisija ne sestane, ne vemo, kako naprej. Če bo komisija po pridobljenem pravnem mnenju ugotovila, da je bilo kar koli narobe, bo od sveta zdravstvenega doma zahtevala, da razveljavi postopek in ga začne znova,« je še povedal Zevnik.
Članek je bil objavljen 7. novembra 2013 v 45. številki Dolenjskega lista.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se