Najprej spodbujali razvoj, sedaj financirajo zmanjšanje prireje mleka
Da krize v takšnem obsegu v mlekariji v zadnjih 70. letih še ni bilo, je na posvetu v državnem svetu izpostavil Robert Serec, predsednik Sekcije za mlekarstvo pri GZS in direktor Pomurskih mlekarn. Tako je Evropska unija za ukrepe za pomoč kmetom, ki se ukvarjajo s pridelavo mleka, namenila 500 milijonov evrov. Slovenija bo po predlogu evropske komisije prejela 1,15 milijona evrov, del denarja bo namenjen tudi za zmanjšanje prireje mleka.

Od 500 milijonov evrov, ki naj bi jih prejele članice, je 150 milijonov evrov predvidenih za prostovoljno zniževanje proizvodnje (za liter oziroma kilogram znižane proizvodnje mleka bi prejele nadomestilo v višini 14 centov na liter) ter 350 milijonov evrov za nacionalne ukrepe. Slovenija naj bi torej skupaj prejela 1,15 milijona evrov evropskega denarja, ob tem pa lahko država, ki to želi, pomaga še z lastnimi sredstvi v enaki vrednosti.
Da obstajajo tudi druge rešitve, kot je nagrajevanje zmanjševanja prireje mleka, so prepričani na KGZS, kjer so izoblikovali predloge za pomoč mlečnemu sektorju. Med drugim so predlagali, da bi se na ravni EU skušalo doseči odpravo ruskega embarga, dvig intervencijske cene, določiti pravila (maksimalne višine marž) znotraj mlečne verige na ravni EU ... Ministrstvo smo povprašali, kako realno je pričakovati, da bi bili ti predlogi sprejeti in uslišani.
Protest – da, a najprej je treba strniti vrste
25 centov za mleko bi moralo biti dovolj
Zupanič: Upam, da smo dosegli dno
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se