Jutranje in popoldansko varstvo nadomeščajo interesne dejavnosti
Marsikaterega starša je presenetila informacija, da v osnovnih šolah ne bo več jutranjega varstva in podaljšanega bivanja, dodatnega in dopolnilnega pouka, interesnih dejavnosti.

Vse to so v noveli zakona res črtali, omenjene dejavnosti bo namreč v celoti nadomestil razširjeni program (RaP). Otroci bodo tako še vedno lahko v šoli od šeste ure zjutraj do poznega popoldneva, vendar se bo spremenil način dela. Ure bodo sistematizirane, vsaka bo dolga 45 minut, kar je ena od bistvenih novosti.
Osnovne šole bodo RaP izvajale postopoma. »V tem trenutku še nismo prejeli nobenih uradnih informacij, ali bomo z novim šolskim letom v celoti sploh vključeni v RaP. Poleg tega nimamo prav nobenih smernic in navodil, kako razširjeni program organizirati in izpeljati. Na šolskem ministrstvu so nam konkretne rešitve obljubili do konca marca,« je povedala Tatjana Vaupotič Zemljič, ravnateljica OŠ Ljudski vrt, ki je poudarila, da njihov namen nikakor ni, da bi otroci gledali v zrak.
Vsekakor pa v osmih ali devetih urah, ki jih nekateri preživijo v šoli, potrebujejo tudi čas za igro in proste dejavnosti. Naklonjena je tako vsebinam o državljanski vzgoji kot učenju z učenjem, pozdravlja tudi možnost izbire različnih interesnih dejavnosti. Je pa opozorila na zgolj devet dodatnih ur, ki so jih dodatno dobile šole za izvajanje RaP, ne glede na število oddelkov. »To je za našo veliko šolo z 38 oddelki na dveh lokacijah veliko premalo,« je dejala sogovornica. Tudi Bogomir Širovnik, ravnatelj OŠ Mladika, je izpostavil, da bo RaP velik organizacijski zalogaj, časa za priprave pa bo zelo malo. »Zelo težko bi sistem kopirali od neke druge šole, saj se med seboj razlikujejo. Učencem lahko ponudiš samo tiste vsebine, za katere imaš ustrezen kader. Zunanjih delavcev verjetno ne bomo najemali. Radi bi vedeli tudi, ali bomo imeli možnost dodatnega zaposlovanja. Ena izmed možnosti je tudi izbira povečanega obsega dela. Vprašanj je prav gotovo še kar nekaj, mi pa moramo do konca maja organizirati delo za novo šolsko leto,« je dejal Širovnik. Njihovi učenci so vezani na šolski prevoz, kar predstavlja še dodaten izziv.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se