Inventura črpanja evropskih sredstev: Številne občine ostale „na suhem“
Finančno obdobje pridobivanja evropskih sredstev 2014–2021 se končuje. Slovenija se resnega črpanja evropskega denarja vsakič loteva šele, ko se obdobje financiranja izteka. To je postala stalna praksa, zato se vedno koristijo podaljški finančnega obdobja, trenutno je to do leta 2023.

Medtem so v Evropi odprli že novo perspektivo 2021–2027, za katero v Sloveniji še komaj zlagamo dokumente. Glede na to, da na tem evropskem vrtiljaku sedimo že dve desetletji, bi od oblastnikov in birokratskega aparata, ki se s tem področjem ukvarjajo, pričakovali več fleksibilnosti, predvsem pa pravočasnosti. A v Sloveniji je pač drugače, migati začnejo, ko v grlo teče voda in se obdobje za možnost črpanja denarja bliža h koncu.
Za Podravje na voljo 93 milijonov evrov
Z regijskim denarjem financirani celo državni projekti!
Je pa zanimivo, da je nekaj denarja iz vreče DRR „cuknila“ tudi država. Sredstva je sicer vložila v Podravju, vendar bi lahko za to našla drugi vir, ne pa da je denar odščipnila občinam, in to dobro desetino od celotnega predvidenega zneska 93 milijonov evrov. 8,3 milijona evrov je šlo za gradnjo kidričevske obvoznice ter 1,5 milijona evrov za obnovo gradu Borl.
Prav tako je v vrečo z evropskim denarjem lepo segla Regionalna razvojna agencija (RRA) Podravje – Maribor, ki si je v celoti pokrila svoja dva projekta: 6,2 milijona evrov težki projekt Drava Natura 2000 in PONI Podravje v vrednosti 1,4 milijona evrov. Za oba bi lahko rekli, da sta namenjena finančni samooskrbi nosilca in partnerjev v projektu. Ni namreč malo tistih, ki menijo, da vidnih in otipljivih dolgoročnih učinkov od teh dveh projektov ni pričakovati.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se