Dvojna merila pri uporabi čebelam usodnih pesticidov
Prvi decembrski dan je bil prazničen za slovenske čebelarje in rejce lipicancev – Unescov medvladni odbor za varovanje nesnovne kulturne dediščine je namreč njihovo delo na zasedanju v maroškem Rabatu vpisal na svoj seznam.

Čebelarstvo predstavlja način življenja skoraj 12.000 Slovencem in njihovim družinam. »Slednjič je našo bogato čebelarsko tradicijo prepoznal še ves svet. Po svetovnem dnevu čebel, ki so ga na našo pobudo pred nekaj manj kot petimi leti razglasili Združeni narodi, gre za novo veliko priznanje Sloveniji in našemu čebelarstvu, ki je tako še uradno dobilo status pomembnega dela kulture doma in v svetu,« je vpis komentiral Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS).
Mižanje na obe očesi
Strokovnjaki menijo, da so čebele kot opraševalke najpomembnejša živa bitja na planetu, ki pa so že v nevarnosti izumrtja. Po zadnjih študijah naj bi izginile že do 90 odstotkov, in to iz različnih razlogov. Slovenija in EU sta v zadnjih letih naredili velike korake k njihovi zaščiti, saj sta prepovedali številne pesticide, ki so v preteklosti povzročili pomore čebel. Žal pa to ne pomeni za preostali del sveta, kjer zavedanje o pomenu čebel še vedno močno šepa. Pa tudi EU pri svoji politiki kaže veliko mero hipokrizije, saj pri prodaji za čebele usodnih pesticidov, ki jih proizvajajo evropska podjetja in prodajajo zlasti v Afriko in Južno Ameriko, miži na obe očesi.
Tretji svet – smetišče bogatih
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se