Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Država za brezplačno pravno pomoč namenja vse manj


Monika Levanič
21. 6. 2016, 17.10
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Od 13.400 vloženih prošenj le 7.900 odobrenih Ker so odvetniške storitve precej drage, si jih lahko privoščijo samo tisti, ki imajo dovolj pod palcem. Zato smo preverili, kako je z brezplačno pravno pomočjo, kdo je do nje upravičen in v katerih primerih jo je treba vračati. Samo lani je prošnjo za brezplačno pravno pomoč oddalo 13.400 ljudi, odobrena je bila le dobri polovici prosilcev.

1466529156_cg_bpp.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Od leta 2001 je v Sloveniji socialno ogroženim na voljo brezplačna pravna pomoč (BPP). Do nje so upravičeni tisti, ki glede na svoj finančni položaj in finančni položaj svoje družine ne bi zmogli stroškov sodnega postopka in pravne pomoči. Mesečni dohodek prosilca oz. povprečni

mesečni dohodek na družinskega člana tako ne sme presegati 530,44 evra. Pri prošnji za odobritev pa se upošteva tudi materialni položaj prosilca. Premoženje (prihranki na TRR, nepremičnine, vrednostni papirji, kapitalske naložbe ...) prosilca ali kateregakoli družinskega člana namreč ne sme presegati 13.780 evrov. Brezplačna pravna pomoč pa se ne odobri v naslednjih zadevah: zaradi kaznivih dejanj razžalitve, obrekovanja, žaljive obdolžitve in opravljanja, razen če oškodovanec dokaže, da mu je bila zaradi storitve takih dejanj povzročena pravno priznana škoda; v sporih zaradi znižanja ali ukinitve preživnine, kadar preživninski zavezanec ni poravnal zapadlih obveznosti iz naslova preživnine, razen če jih ni poravnal zaradi okoliščin, na katere nima vpliva, ter v odškodninskih sporih zaradi povrnitve nepremoženjske in premoženjske škode pri žalitvi časti in širjenju neresničnih trditev, razen če oškodovani upravičenec verjetno dokaže, da je to vplivalo na njegov materialni ali družbeni položaj.

Sicer pa oseba, ki je pod zakonsko določenimi pogoji upravičena do takšne pomoči, lahko le-to koristi za celotno ali delno pokritje stroškov za pravno pomoč in oprostitev plačila stroškov sodnega postopka.

Za BPP največkrat zaprosijo v civilnih, kazenskih in delovnih zadevah

Kdaj je treba vračati sredstva iz naslova BPP

Fotografija je simbolična


Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.