Do elektrike iz deponijskih plinov

##IMAGE-2242075##
Skupno odlagališče komunalnih odpadkov za Dolenjsko, Belo Krajino in Posavje v Leskovcu pri Brusnicah je v Sloveniji prvi primer sodelovanja države in regij za reševanje te problematike po standardih Evropske unije. Kot smo poročali že včeraj ob napovedi zniževanja cen storitev CeROD-a, je ta Center za ravnanje z odpadki zaenkrat zgrajen do prve faze. To pomeni, da je prostor novega odlagališča urejen z bazeni za prestrezanje izcednih vod, zgrajen je sistem za zbiranje in sežig deponijskih plinov ter plato, ki ga je treba opremiti za mehansko biološko obdelavo odpadkov. Trenutno na omenjenem platoju teče le ločeno zbiranje uporabne surovine. Izgradnja sistema za predelavo odpadkov je namreč predvidena v drugi etapi in je ocenjena na 25 milijonov evrov.
Podjetje je že izdelalo projektno dokumentacijo in z njo leta 2006 kandidiralo za sredstva kohezijskega sklada. Ministrstvo za okolje je zaradi pomanjkanja evropskih sredstev njihovo vlogo pomaknilo v novo finančno perspektivo. CeROD se bo na evropski razpis znova prijavil letos marca, vendar z dopolnjeno projektno dokumentacijo. Dodali bodo še rešitev energetske izrabe deponijskih plinov in čistilno napravo za odpadne vode iz deponijskih bazenov. Izraba deponijskih plinov pomeni proizvodnjo električne energije tako za lastne potrebe kot za prodajo. Vodstvo podjetja načrtuje, da bo deponija v celoti opremljena leta 2010, če bodo uspešni pri pridobivanju zunanjih virov.
Na ljubljanski deponiji je elektrarna, ki na izrabi deponijskega plina deluje že od decembra 1995. Glavna sestavina deponijskega plina, ki nastaja z razkrajanjem organskih odpadkih, je metan. Metan ima v dvajsetletnem povprečju na enoto mase kar 60-krat večji učinek na segrevanje zemeljske površine kot ogljikov dioksid. Ker metan pri zgorevanju razpade na vodo in ogljikov dioksid, je učinek isti, kot če bi na deponiji zmanjšali porabo premoga za 150.000 ton na leto. Elektrarna ima dva motorja, ki sta v letu 1996 proizvedla 6.595.000 kWh električne energije. Večji del jo porabijo v elektro- gospodarstvu. Del toplote, ki nastaja pri delovanju plinskih motorjev, pa porabijo za ogrevanje prostorov na deponiji. V času obratovanja elektrarne na deponiji se zmanjša nevarnost eksplozije, količina smradu in efektne emisije toplogrednih plinov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se