© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Do diplomske naloge že za 210 evrov


dolenjski-list
Besedilo in fotografiji: Irena Novak
3. 11. 2008, 00.00
Posodobljeno
12:48
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

diploma_1.jpg
Vse je naprodaj. Tudi diplomsko delo, če vas to, da bi se podpisali pod nekaj, česar niste napisali sami, ne bega.

Skupina študentov, absolventov in domnevnih strokovnjakov z različnih področij preko spleta ponuja “edinstveno” storitev: seminarske in diplomske naloge, in to od začetka do konca. Diplomsko nalogo, ki obsega do 45 strani, napišejo že za 210 evrov, če obsega do 60 strani, bo zanjo treba odšteti 300 evrov, za obsežnejšo, do 100 strani, pa 370 evrov.

Sodelovanje lahko enostavno vzpostavite preko elektronske pošte, napišejo vam vse, od dispozicije do končne verzije, sami si priskrbijo gradivo in potrebno literaturo. Nalogo vam lahko, če se vam mudi, napišejo že v mesecu dni. Sami nimate nobenega dela, nalogo le osebno prevzamete, plačate in jo zagovarjate na fakulteti. Če uspešno prestanete zagovor, je malo možnosti, da kdo ugotovi, da niste njen avtor.

Lahko pa se zaplete pri preverjanju verodostojnosti, če naloga ni bila napisana samo za vas. Ponudnica storitev sicer trdi, da se s tovrstnimi storitvami ukvarja že tako dolgo, da si česa takšnega ne bi privoščila. Nalogo napiše osebno, saj se, kot pravi, predobro zaveda, kaj je to plagiat in kakšne posledice sledijo. Preverjali smo, ali so tovrstne intelektualne storitve sporne, kot tudi, kakšne varnostne standarde imajo novomeške višje in visoke šole. Je mogoče do diplome po “bližnjici”?

Pisanje diplom je legalna storitev

Kot pojasnjujejo na Uradu RS za intelektualno lastnino, ki deluje pod okriljem Ministrstva za gospodarstvo, sama storitev ni prekršek in je država ne preganja, lahko pa se zaplete pri avtorskih pravicah.

diploma_2.jpg
Pisanje diplomske naloge je lahko dolgotrajno in zahtevno delo, zato ni nič čudnega,

Kot pravi Breda Gros iz Urada RS za intelektualno lastnino, je diploma po zakonu o avtorski in sorodnih pravicah avtorsko delo in tisti, ki jo napiše, je njen avtor.

“Kot tak uživa avtorsko pravico na svoji diplomi, se pravi moralne in materialne pravice. Materialne pravice je mogoče prenašati, zato jih tudi avtor diplome lahko prenese na drugo osebo. To pa ne velja za moralne pravice, med katere sodi npr. pravica do priznanja avtorstva. Z avtorskopravnega vidika je torej mogoče, da avtor prenese materialne pravice na svojem diplomskem delu na drugo osebo, vendar se ta pod to delo ne bi smela podpisati kot avtor,” utemeljuje.

Gre torej predvsem za etično dilemo, ki je v času in družbi, v kateri štejejo le prvi in najboljši, za iskalce tovrstnih storitev, teh glede na objavo tovrstnega oglasa in dejstvo, da se podjetnica s temi storitvami ukvarja že sedem let, očitno ni tako malo, precej postranska kategorija.

Primer očitnega prepisovanja na Ekonomski šoli

Na Ekonomski šoli Novo mesto, pod okriljem katere deluje tudi Višja strokovna šola, so po besedah direktorja do zdaj zasledili en primer očitnega prepisovanja diplomskega dela.

“Predavatelji in mentorji, ki spremljajo študenta pri nastajanju diplomskega dela, poznajo tematiko in skoraj nemogoče je, da prevare ne bi spregledali. Poleg tega imamo izdelana stroga navodila glede sestave in nastajanja diplomskega dela,” pravi direktor šole Jože Zupančič.

Pravi, da predavatelji že v času študija in ko študenti pišejo seminarske naloge, namenjajo precejšnjo pozornost pravilnemu navajanju virov, čeprav priznava, da se vse hujša tržna naravnanost odraža tudi v tem, da želijo nekateri študenti čim prej in čim hitreje do nekega papirja, ki jim bo omogočil hiter uspeh. Vseeno verjame, da se, tako kot se je sam, večina študen-tov potrudi pri zaključku svojega študija s kakovostno diplomsko nalogo, ki jo lahko najbolje napišejo, če se v problem poglobijo sami.

“Pisanje diplomskih nalog po naročilu je mogoče lahko lep biznis, zame osebno je to zadnja stvar, ki bi se je poslužil ali jo ponujal. Svojo diplomsko nalogo sem pisal pol leta, čeprav bi študij lahko končal prej, a sem želel, da je perfektna,” pravi.

Kultura spoštovanja avtorskih pravic

Na novomeški Visoki šoli za upravljanje in poslovanje pravijo, da če obstaja sum kršenja avtorskih pravic, napravijo poizvedbo pri izvornih diplomskih nalogah.

“Ob oddaji diplomske naloge študenti priložijo izjavo o avtorstvu, ki jih zavezuje k spoštovanju avtorskih pravic. Na to spoštovanje jih opozorimo tudi v navodilih za pisanje diplomskih nalog(in drugih pisnih izdelkov) in tudi sicer ob svetovanju pri pripravi različnih pisnih izdelkov. Formalno je to področje urejeno s pravilnikom o pripravi in zagovoru diplomskih nalog, ki ponuja osnovo za ukrepanje v primeru prekrška (razveljavitev teme in priprava nove diplomske naloge na osnovi nove teme),” pravi izr. prof. dr. Mojca Novak, dekanja šole in dodaja:

“Niso samo študenti tisti, ki iščejo bližnjice pri pripravi pisnih izdelkov. Menim, da je izhod v doslednem spoštovanju avtorskih pravic in oblikovanju tovrstne kulture,” pravi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.