Danes zadnji dan za napoved iz oddajanja premoženja v najem

##IMAGE-3482278##
Vsi tisti, ki ste v letu 2010 fizičnim osebam oddajali v najem premično ali nepremično premoženje, imate le še danes čas za oddajo napovedi davčnemu organu. Letos prvič napovedi ni potrebno oddati tistim, ki so dosegli dohodek iz najema skupnih prostorov v večstanovanjskih stavbah (npr. hišniških stanovanj) preko upravnikov. Prav tako je novost, da lahko zavezanci napoved oddajo tudi preko sistema eDavki. Zavezance, ki svojih obveznosti ne bodo izpolnili, lahko davčni organ kaznuje za prekršek.
Spomnimo naj, da je Davčna uprava RS v preteklem letu poostrila nadzor nad izpolnjevanjem obveznosti.
Napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem morajo torej zavezanci, ki so v letu 2010 fizičnim osebam oddali v najem premično ali nepremično premoženje, oddati najkasneje danes. Zavezanec, rezident Republike Slovenije, je dolžan napovedati vse dohodke iz oddajanja premoženja v najem z virom v in izven Slovenije. Nerezident Republike Slovenije pa je dolžan napovedati le dohodek iz oddajanja premoženja v najem z virom v Sloveniji.
Napoved je po novem mogoče vložiti tudi preko sistema eDavki. Pristojnemu davčnemu organu ga zavezanci seveda še vedno lahko posredujejo na predpisanem obrazcu Napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem, priporočeno po pošti ali osebno.
Akontacija dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem se odmeri po stopnji 25% od davčne osnove. Davčna osnova je doseženi dohodek iz oddajanja premoženja v najem, zmanjšan za 40 % normiranih stroškov ali za dejanske stroške vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja, če jih v času oddajanja premoženja v najem plačuje najemodajalec sam.
In kazni?
Če zavezanec ne vloži davčne napovedi ali ne vloži davčne napovedi v roku, je za tako ravnanje predvidena globa od 200 do 400 evrov. Z globo od 400 do 1.200 evrov pa se kaznuje za prekršek posameznik, če v davčni napovedi navede neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke. Seveda so med lastniki nepremičnin tudi taki, ki nepremičnin, v katerih ne bivajo, tudi ne oddajajo (vikendi, v nepremičninah živijo npr. otroci, ki najemnine ne plačujejo,…).
V teh primerih lahko lastniki davčnemu organu posredujejo izjavo o ne oddajanju. Lastnik nepremičnine v tem primeru pod kazensko in materialno odgovornostjo izjavi ter pojasni, da nepremičnine, katere lastnik je bil ali je, ne oddaja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se