Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Sobotni protest
Čas branja 4 min.

V Srbiji napeto: slovenskemu novinarju prepovedali vstop v državo (foto in video)


S.R./D.K.
14. 3. 2025, 11.46
Posodobljeno
21:39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Srbiji se ta konec tedna obeta vrhunec študentskih protestov. V Beogradu bo namreč po napovedih potekal najobsežnejši protest študentov, ki se jim bodo predvidoma pridružili prebivalci širom Srbije.

srbija protest.jpg
Robert Balen
V Beogradu se zbira vse več ljudi.

V Srbiji narašča napetost pred jutrišnjim velikim protestom, ki se bo odvil v Beogradu. Proti prestolnici že koraka na tisoče študentov iz drugih srbskih krajev in mest, pri čemer se jim na pohodu pridružuje vse več prebivalcev krajev, skozi katere pešačijo.

Kot je znano, študentski protesti v Srbiji potekajo že vse vse od novembra lani, ko se je zgodila tragedija v Novem Sadu, glede na sobotne obete pa nič ne kaže, da bi jim že pošla sapa.

Prelomnica

Številni pričakujejo, da bi lahko sobotni protest za srbskega predsednika Aleksandra Vučića predstavljal prelomnico. Razmere so napete. Vučić in srbska vlada krivdo za dogajanje valijo na sile iz tujine, pri čemer v zadnjem obdobju vse glasneje grozijo z aretacijami. Študente obtožujejo nasilja in rušenja srbske države. Včeraj se je oglasil tudi srbski premier v odhajanju Miloš Vučević, ki je dejal, da ima informacije, da študentje pripravljajo 72-urno blokado Beograda. Državljane je zato pozval, naj svojih otrok ne spuščajo na proteste, saj da bi lahko prihajalo do izgredov. V srbski skupščini so medtem naznanili, da bo parlament iz varnostnih razlogov do ponedeljka zaprt. Večina študentskih protestov, ki so se odvili do zdaj, je sicer potekalo brez večjih izbruhov nasilja, razen v primerih, ko so bili tarča nasilja študentje.

V Beograd tudi »Vučićevi« traktorji

Na drugi strani se v beograjskem Pionirskem parku že več dni zbirajo študentje, ki protestom nasprotujejo in pravijo, da si želijo nadaljevanje učenja. Bojkot srbskih fakultet je namreč še vedno v teku. V Beograd je medtem prispelo tudi veliko število kmetov s traktorji. Srbski mediji poročajo o stotinah traktorjev, prihod katerih naj bi organiziral Vučić. Ti naj bi tam poskrbeli za varnost študentov, ki protestom nasprotujejo. Opozicija sicer opozarja, da konvoj traktorjev službi prej radikalizaciji ter ustvarjanju napetosti in podžiganju strahu pred morebitnimi nasilnimi izpadi v soboto. Vučić je sicer tem študentom svetoval, naj še pred soboto gredo domov, da bi se morebitnim konfliktom in nasilju izognili.

Na Terazijah pričakujejo prihod študentov

Že nocoj se je v centru Beograda na Terazijah zbrala množica ljudi in pozdravila študente, ki že več dni pešačijo v prestolnico, da se udeležijo protesta. 

Sprejem študentov iz drugih delov Srbije, ki prihajajo na proteste, se je začel ob 19.30, ko so pozdravili kolesarje, zadnji sprejem pešcev pa med 21.45 in 22.45. Študentje so se po poročanju Nova.rs danes znova distancirali od vseh posameznikov in organizacij, ki želijo protest izrabiti v politične namene.

studenti, pionirski-park
Profimedia
Pionirski park v Beogradu so okupirali študentje, ki protestom nasprotujejo.

Grožnja z bombo

Srbski nacionalni železniški prevoznik Srbijavoz je zaradi grožnje z bombo začasno zaustavil ves medkrajevni promet. Anonimno prijavo o domnevno podtaknjenih eksplozivnih napravah na vlakih so prejeli ponoči, primer pa rešujejo v sodelovanju s srbskim notranjim ministrstvom, poroča STA.

Kot so davi navedli na spletni strani Srbijavoza, so ob 1.39 prejeli anonimno prijavo, da so na medkrajevnih vlakih podtaknjene eksplozivne naprave. "Intenzivno sodelujemo z ministrstvom za notranje zadeve pri reševanju nastale situacije. Primorani smo začasno ustaviti promet vseh medkrajevnih vlakov z namenom zaščite življenj potnikov in osebja," so sporočili.

Potnike so prosili, naj se do popolne normalizacije prometa pred odhodom na postajo informirajo o voznem redu prek spletne strani podjetja.

student, protest, srbija
Profimedia
Srbski študentje na poti na protest v Beogradu.
student, protest, srbija
Profimedia
Srbski študentje na poti na protest v Beogradu.

Hrvaškim in slovenskim novinarjem prepovedali vstop, da ne bi poročali o velikem jutrišnjem protestu

Beograd je trenutno kraj, kamor se poleg rek študentov, kmetov in drugih akterjev najnovejše srbske politične drame valijo tudi reke novinarjev, vendar vsem vstop v državo ni dovoljen.

Srbska policija je na meji ustavila novinarsko ekipo Slobodne Dalmacije. Člana ekipe je odpeljala in jima vzela dokumente ter jima, ko je ugotovila, da sta novinarja, prepovedala vstop v Srbijo. Prejela sta dokument, v katerem je bilo razloženo, da splitski novinarji predstavljajo varnostno tveganje. Kot sta za portal povedala njihova novinarja, je novinarska ekipa RTL ravno takrat, ko sta parkirala na meji,po izročitvi zavrnitve obračala avto v smeri Hrvaške.

"Po dveh urah negotovosti, ki smo ju preživeli v družbi fotoreporterja Pixslla Matije Habljaka (še enega novinarskega vsiljivca v očeh srbskih mejnih policistov), ​​so do nas pristopili srbski mejni policisti in pojasnili, da se bomo morali žal vrniti nazaj na Hrvaško, ker nam je bil zavrnjen vstop," sta pojasnila novinar in snemalec Slobodne Dalmacije. 

Srbska policija je danes zavrnila vstop v državo tudi slovenskemu novinarju Marku Gregorcu s POP TV, je na družbenem omrežju X sporočil njegov novinarski kolega Žiga Bonča.

Društvo novinarjev Slovenije: "Najostreje protestiramo proti prepovedi vstopa novinarjem v Srbijo"

"Društvo novinarjev Slovenije najostreje protestira proti odločitvi srbske policije, ki je danes prepovedala vstop novinarskim ekipam iz Slovenije in Hrvaške v Srbijo. Pristojne pozivamo, da novinarjem omogočijo opravljanje dela," so po incidentu zapisali na straneh društva novinarjev. 

"Novinarji so želeli v Srbijo, da bi poročali z napovedanih protestov, kar je v nedvomnem javnem interesu. Na meji so jih zavrnili, ker naj bi predstavljali varnostno tveganje. V društvu novinarjev ocenjujemo, da gre za oviranje dela novinarjev in svobode medijev, ki je za demokratično državo povsem nesprejemljivo," so dodali. 

Nekaterim novinarjem iz Slovenije pa je vendarle uspelo prečkati hrvaško-srbsko mejo. Med njimi sta glede na poročanje časnika novinar in fotoreporter Večera.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.