© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Na Hrvaškem
Čas branja 3 min.

Nočna mora za turiste, ki so ostali brez nastanitve: inšpekcija zaprla kamp na Hvaru


D.K.
24. 7. 2025, 11.04
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Turisti iz različnih delov Evrope, ki so nastanjeni v kampu Mlaska na otoku Hvar, bodo morali kamp zapustiti do petka. Inšpekcija je namreč zaprla kamp, šokirani gostje pa si morajo čez noč poiskati novo namestitev. Eni so celo leto načrtovali dopust, zdaj pa ne vedo kam bi šli.

morje
Profimedia
Fotografija je simbolična

Informacije o zaprtju priljubljenega kampa so včeraj za Index potrdili gostje, ki so trenutno tam nastanjeni. Povedali so, da jim je to sporočila inšpekcija, ki je v torek prišla v kamp in odredila zaprtje. Nekateri izmed njih so šele prispeli, dopust se jim je pravkar začel.

Kamp bo od petka naprej zaprt

»Nezadovoljni smo s potekom dogodkov, saj nam sredi sezone nenadoma prekinjajo bivanje,« pravi le eden od gostov. »Mnogi so prišli iz oddaljenih krajev Evrope in že porabili določen znesek za pot do tukaj,« dodaja drugi.

»Smo dolgoletni stalni gostje in do zdaj ni bilo nobenih težav. Enotni smo v tem, da se ne želimo vmešavati v delo inšpektorata, katerega odločitve spoštujemo, a menimo, da to ni pošteno. Ljudje bodo dobesedno vrženi na cesto. Kako naj zdaj najdemo novo nastanitev sredi sezone?« pa se sprašuje eden od gostov iz kampa Mlaska na Hvaru.

Državni inšpektorat je za Index potrdil, da so 11. julija izdali ustno odločbo o prepovedi delovanja, saj kamp ni imel potrebne dokumentacije za zakonito opravljanje dejavnosti.

morje Hvar
Profimedia
Turisti iz različnih delov Evrope, ki so trenutno nastanjeni v kampu Mlaska na otoku Hvar, morajo do petka zapustiti kamp..

Državni inšpektorat: Kamp je deloval brez dovoljenj in je ignoriral ukaze

Kot piše v odgovoru inšpektorata, je turistična inšpekcija ugotovila, da kamp Mlaska v Sućurju nima dovoljenja o izpolnjevanju minimalnih pogojev in kategorizaciji, kljub temu pa je ponujal nastanitvene storitve in se oglaševal. V kampu je skupno 86 namestitvenih enot – 20 bungalovov, 4 glamping šotori in 64 kampirnih mest.

Prepoved velja najmanj 30 dni oziroma do odprave vseh nepravilnosti

Zaradi tega je na podlagi zakona o prepovedi in preprečevanju opravljanja neregistrirane dejavnosti inšpekcija prepovedala nadaljnje delovanje in oglaševanje. Prepoved velja najmanj 30 dni oziroma do odprave vseh nepravilnosti.

Inšpektorat še navaja, da je kamp kar štirikrat ignoriral odločbo in kljub prepovedi sprejemal nove goste ter le delno prenehal z oglaševanjem. »Izvršitelj ni sprejel potrebnih ukrepov za sprostitev prostora kampa, odgovornost do gostov pa je njegova, ne naša,« sporočajo iz inšpektorata.

»Kamp bi moral gostom razložiti situacijo in jim poiskati novo nastanitev ali povrniti škodo«

»Podjetje oziroma izvršitelj v dosedanjem postopku nadzora ni ukrepal, kot bi moral, čeprav je bil o tem seznanjen v inšpekcijskem postopku, prav tako ni organiziral premestitve gostov v drugo ustrezno nastanitev ali obliko kompenzacije za nastalo škodo. Ob tem poudarjamo, da je podjetje dolžno v določenem roku prostovoljno izvesti vse potrebne ukrepe, da se kamp sprosti za izvršitev odločbe. Zato obveznosti do gostov niso obveznosti tega organa, temveč izvršitelj kot pogodbene stranke, ki mora z dolžno skrbnostjo ravnati v korist svojih gostov in ne v njihovo škodo. Še posebej, ker je podjetju zaradi kapacitet v postopku bil dan primeren rok za prostovoljno izvršitev odločbe,« pravijo za Index iz inšpektorata.

»Prostor je bil umazan, neurejen in higiensko neustrezen«

Inšpektorat še poudarja, da bo kamp fizično zaprt z zapečatenjem objekta, lastniki pa morajo pred tem odstraniti vse osebe in stvari iz njega.

Poleg turistične je nadzor izvedla tudi sanitarna inšpekcija. Ugotovili so, da ni bil izveden zakonsko predpisan monitoring oskrbe z vodo za prisotnost svinca in legionele, celoten prostor pa je bil »umazan, neurejen in higiensko neustrezen«.

morje
Profimedia
Turisti so jezni, saj morajo čez noč poiskati drugo nastanitev.

Zaradi tega so bile izrečene denarne kazni, prav tako zaradi neobstoja HACCP sistema (analiza tveganja in ugotavljanja kritičnih kontrolnih točk) in dokumentacije o sledljivosti. Poleg tega so ugotovili, da je bil v kampu zaposlen delavec brez ustreznega zdravstvenega pregleda in tečaja zdravstvene vzgoje, zato mu je bilo delo prepovedano.

Iz kampa niso želeli komentirati

Novinarji omenjenega portala so poskušali stopiti v stik tudi z lastnikom kampa. Na klic se je oglasila ženska, ki se ni želela predstaviti. Sporočila je, da »ni nobene odločbe« in da »ne želi nič komentirati, ker še nič ni končano«. »To še ni za medije,« je kratko zaključila.

Inšpekcija pa trdi nasprotno: odločba je bila izdana in je že več dni pravnomočna. Gostje so, kot kaže, za to izvedeli šele včeraj.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.