© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Zakaj ste po treningu bolj lačni? Telo vam skuša nekaj povedati


Jasmina Voler
24. 5. 2026, 05.33
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vas po vadbi pogosto napade močna lakota? Preverili smo, zakaj se to dogaja, kako vadba vpliva na hormone in kaj telo po treningu v resnici potrebuje.

Hujšanje, dieta, kilogrami
Freepik
Povečan apetit je pogosto znak, da se telo prilagaja novemu ritmu in večji porabi energije.

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Njena za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Njena logo

Nastavi

Mnogi pričakujejo, da bodo po treningu manj lačni, saj je vadba povezana s hujšanjem in nadzorom telesne teže. V resnici pa se pri številnih zgodi ravno nasprotno. Po vadbi se pojavi močna želja po hrani, včasih celo občutek, da bi lahko pojedli “vse, kar je v hladilniku”. To ni nujno znak pomanjkanja discipline, ampak povsem normalen odziv telesa.

Med vadbo telo porablja energijo, predvsem glukozo in glikogen, ki sta shranjena v mišicah in jetrih. Ko se te zaloge začnejo prazniti, možgani sprožijo signale, ki povečajo apetit. Telo namreč želi čim hitreje obnoviti energijo, ki jo je med aktivnostjo izgubilo. Še posebej izrazita je lakota po intenzivnem kardiu, dolgotrajnem teku, HIIT treningu ali zahtevni vadbi za moč.

Vadba vpliva tudi na hormone lakote

Na občutek lakote po treningu pomembno vplivajo

. Med vadbo se lahko začasno zmanjša raven hormona grelina, ki spodbuja apetit, zato nekateri takoj po treningu sploh niso lačni. Kasneje, pogosto približno uro po vadbi, pa se apetit izrazito poveča.

Ob tem telo po treningu ne potrebuje le energije, ampak tudi hranila za regeneracijo mišic in obnovo tkiva. Če je bil trening intenziven, se poveča potreba po beljakovinah in ogljikovih hidratih, saj telo poskuša obnoviti energijske zaloge in popraviti mikropoškodbe v mišicah.

profimedia-0885629924.jpg
Profimedia
Po vadbi telo najbolj potrebuje kombinacijo beljakovin in ogljikovih hidratov.

Zakaj ste bolj lačni, ko začnete redno telovaditi?

Mnogi opazijo, da so po začetku redne vadbe bolj lačni tudi skozi celoten dan. Eden od razlogov je povečana poraba energije. Ko telo začne graditi mišično maso, porablja več kalorij celo v mirovanju. Mišice namreč potrebujejo več energije kot maščobno tkivo. To pomeni, da telo ob redni aktivnosti naravno zahteva več hrane. Povečan apetit je zato pogosto znak, da se telo prilagaja novemu ritmu in večji porabi energije.

Lakota po treningu je lahko tudi znak, da čez dan jeste premalo

Pogost razlog za pretirano lakoto po vadbi je tudi neustrezen način prehranjevanja čez dan. Veliko ljudi pred treningom poje premalo ali preskoči obrok, nato pa jih po vadbi zajame močna želja po sladkem ali visokokalorični hrani. Če telo pred vadbo ni dobilo dovolj energije, bo po treningu poskušalo primanjkljaj hitro nadomestiti. Takrat pogosto posegamo po hrani, bogati s sladkorjem ali maščobami, saj telo išče hiter vir energije. Strokovnjaki zato poudarjajo, da sta za stabilen apetit pomembna tako uravnotežen obrok pred vadbo kot tudi kakovosten obrok po njej.

Kaj je najbolje jesti po treningu?

Preberite še

Po vadbi telo najbolj potrebuje kombinacijo beljakovin in ogljikovih hidratov. Beljakovine pomagajo pri obnovi mišic, ogljikovi hidrati pa obnovijo zaloge glikogena. Dobra izbira so na primer grški jogurt s sadjem, jajca in polnozrnat kruh, ovsena kaša, smoothie z banano ali uravnotežen topel obrok z beljakovinami in prilogo. Pomembna je tudi hidracija, saj lahko dehidriranost dodatno poveča občutek lakote. Včasih telo žejo namreč zamenja za potrebo po hrani.

Hujšanje, dieta, kilogrami
Freepik
Med vadbo telo porablja energijo, predvsem glukozo in glikogen, ki sta shranjena v mišicah in jetrih.

Kdaj je močna lakota po treningu lahko opozorilni znak?

Če po vsakem treningu občutite izrazite napade lakote, ste ves čas utrujeni ali imate občutek, da nikoli niste siti, je možno, da telo opozarja na prevelik energijski primanjkljaj. Vzrok je lahko pretirano intenzivna vadba, premalo zaužitih kalorij, pomanjkanje beljakovin ali kronično pomanjkanje spanca.

Strokovnjaki opozarjajo, da dolgotrajno ignoriranje lakote lahko vodi v prenajedanje, hormonsko neravnovesje in večjo izčrpanost organizma.

Telo po treningu ne potrebuje kazni, ampak obnovo

Veliko ljudi na vadbo še vedno gleda kot na način “kurjenja kalorij”, zaradi česar po treningu skušajo jesti čim manj. A telo po fizični aktivnosti potrebuje obnovo. Lakota po vadbi zato pogosto ni sovražnik, ampak signal, da telo potrebuje energijo, hranila in počitek.

Ključ ni v tem, da lakoto ignoriramo, ampak da se nanjo odzovemo premišljeno in telesu ponudimo kakovostno hrano, ki mu pomaga pri regeneraciji in dobrem počutju.

E-novice · Njena

Moda, lepota, odnosi, dobro počutje in ideje za potovanja dostavljene neposredno v vaš e-nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.


© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.