© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Na Vranskem na ogled gostujoča razstava Spomin Slovenije


novi-tednik
Sintija Jurič
3. 7. 2025, 05.00
Posodobljeno
08:26
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Razstava Spomin Slovenije: Slovenska nacionalna lista – Unesco spomin sveta je v Schwentnerjevi hiši na ogled do konca avgusta.

spomini slovenije (občina vransko).jpg
Občina Vransko
Izbrani dokumenti imajo trajen pomen in neprecenljivo vrednost, njihovo uničenje ali izguba bi pomenila nepopravljivo škodo za nas in naše zanamce.

Razstava predstavlja Slovenski nacionalni register s prvimi desetimi vpisi, ki je bil slovenski javnosti prvič predstavljen v letu 2022.

Kaj je na ogled?

Predstavljene in izbrane enote simbolično prikazujejo nekatere najpomembnejše mejnike najzgodnejšega in poznejšega razvoja slovenske kulture in naroda, vključno s prvimi zapisi slovenske pisane besede, hranjenimi na slovenskih tleh (Stiški rokopis, okoli leta 1428) do najpomembnejše plemiške rodbine na Slovenskem (Listine grofov Celjskih), prvih mestnih statutov v notranjosti slovenskega teritorija (Statut mesta Ptuja, iz leta 1513) in najznamenitejših in najstarejših geografskih upodobitev pri nas (Piranski kodeks, Pietro Coppo, nastal med 1524–1526).

Med pomembnejše dokaze slovenske identitete sodijo tudi dela protestantskih piscev – od Dalmatinovega prevoda svetega pisma do dokazov o njihovi ustvarjalnosti. Pomemben pečat slovenske narodnosti je vsekakor pustil tudi France Prešeren z danes ohranjeno zbirko »Prešerniano«. Med večje sklope odlično ohranjene pisne dediščine sodi tudi vsebinsko bogata celotna knjižnica frančiškanskega samostana v Novem mestu. Kot edinstveni primerek naravoslovne znanosti je predstavljen tudi malo znan Flyserjev herbarij, ki kaže na razvoj botanike in začetke naravoslovnega delovanja v 17. stoletju v Sloveniji. Kot zadnji, vendar pomensko zelo močan dokaz dokumentarne dediščine 20. stoletja je opomin na grozote druge svetovne vojne (Kobetov Taboriščni tarok iz leta 1945), ki v skladu z Unescovimi načeli miru sporoča, naj se grozodejstva ne ponovijo.

Razstava je plod sodelovanja več ustanov, ki hranijo bogato pisno kulturno dediščino.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.