Zakaj se elektrika v Sloveniji draži?
O podražitvah ogrevanja poročajo iz skorajda vseh občin. Smo na polovici ogrevalne sezone, ministrstvo za infrastrukturo pa je še brez rešitve, kako ublažiti energetsko krizo. Rešitve bodo predstavili kmalu, kdaj in kakšne bodo – pa konec minulega tedna še niso vedeli.

Na Ptuju bodo podražitve ublažili z možnostjo obročnega odplačevanja, s čimer se bo del stroška ogrevalne sezone prenesel na druge mesece. V Mariboru se bodo skozi sezono prebili z občinskimi subvencijami, cene pa so se dvignile tudi v Celju in prestolnici. Agencija za energijo je izračunala, da se je povprečna cena toplote za značilnega gospodinjskega odjemalca dvignila za 40,3 odstotka glede na leto 2020.
Država bi se lahko odrekla dobičkom energetikov
Vlada ima za ublažitev krize na voljo kar precej orodij. Energetiko lahko subvencionira, med prebivalstvo lahko razdeli energetske vavčerje, s katerimi je mogoče poravnati položnice za ogrevanje in/ali elektriko, odreče pa se lahko tudi dobičkom energetskih podjetij.
Poleg ogrevanja namreč naraščajo tudi stroški elektrike, kar je nenavadno, saj domača elektrika slovi kot poceni. Energetski strokovnjak Peter Novak pravi, da je tako, ker državne elektrarne slovensko elektriko prodajajo na tujih trgih in temu primerno zvišajo ceno za slovenskega potrošnika. »Pri nas so hidroelektrarne in jedrska elektrarna amortizirane, edino Šoštanj nam dela sive lase, ampak to je manj kot polovica elektrike. Pri prejšnjih pa je cena trikrat nižja.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se