Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenska biosferna območja v očeh naših otrok


Mojca Kunst, univ.dipl.ing.geol.
10. 11. 2011, 11.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

biosferno_obmo__je_kozjansko_in_obsotelje_je_predstavil_direktor_kozjanskega_regijskega_parka_m...
Arhiv Lokalno.si
Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje je predstavil direktor Kozjanskega regijskega parka mag. Teo Hrvoje Oršanič
biosferno_.jpg
Kozjansko in Obsotelje je predstavil Hrvoje Teo Oršanič.

Človek in biosfera (MAB), Unescov medvladni raziskovalni program, ki vzpostavlja svetovno mrežo biosfernih območji, je bil ustanovljen leta 1971 z namenom ohranjati biološko pestrost in spodbujati trajnostni razvoj. Do danes je bilo v svetovno mrežo sprejetih že 580 biosfernih območij iz 114. držav sveta. Letos program praznuje štirideseto obletnico in 3. november je bil razglašen za mednarodni dan biosfernih območij in programa Človek in biosfera. V ta namen se povsod po svetu vrstijo številna predavanja, konference, razstave in prezentacije o vlogi in pomenu biosfernih območij. V Sloveniji imamo tri mednarodno priznana biosferna območja, Julijske Alpe – upravljavec Triglavski narodni park, Kras - upravljavec Park Škocjanske jame in Kozjansko & Obsotelje - upravljavec Kozjanski regijski park. Upravljavci vseh treh območij smo se odločili za skupno predstavitev treh izjemnih lokacij v obliki razstave z naslovom Slovenska biosferna območja v očeh naših otrok. V sodelovanju z šestnajstimi osnovnimi šolami so nastale svojevrstne upodobitve naravnih vrednot, kulturne dediščine in bivanja ljudi na slovenskih lokacijah svetovnega pomena. Organizacijo in zasnovo razstave je vodil Park Škocjanske jame, druga dva parka pa sva koordinirala sodelovanje s šolami znotraj posameznega biosfernega območja. Otvoritev razstave je bila 3. novembra v Narodnem muzeju v Ljubljani.

Znotraj biosfernega območja Kozjansko&Obsotelje je pri oblikovanju razstave sodelovalo šest osnovnih šol (Bistrica ob Sotli, Kozje, Lesično, Podčetrtek, Koprivnica in Pišece). Vsem učencem in njihovim mentorjem se ob tej priložnosti želimo zahvaliti za sodelovanje in vas hkrati vabimo, da tudi v prihodnje skupaj ustvarjamo upodobitve in razmišljanja o prostoru v katerem bivamo. Vse premalo se namreč zavedamo, da so otroci tisti del populacije, ki prostor v katerem prebivajo dobro poznajo in zelo spoštujejo ter jim ni vseeno kaj se bo z njim dogajalo v prihodnosti in prav oni bodo čez deset, dvajset let tisti, ki bodo s tem prostorom tudi upravljali. Če jim bomo danes znali s pravilnim pristopom prikazati pomen ohranitve biosfere, katere del smo vsi, nam ni potrebno skrbeti za njihovo prihodnost.

Razstava bo v Narodnem muzeju na ogled do 14. novembra, nato jo bomo preseli v prostore Ljubljanske univerze. Vsi, ki želite videti, kako otroci doživljajo prostor v katerem prebivajo, ste vljudno vabljeni, da si razstavo ogledate.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.